Pin It

W najbliższych miesiącach na polskim rynku pojawią się celowniki laserowe dwóch argentyńskich firm - Shilba oraz Cat. Oba modele już przetestowaliśmy. 

Shilba to argentyńskie przedsiębiorstwo specjalizujące się przede wszystkim w produkcji sprzętu optycznego, takiego jak lornetki czy lunety celownicze. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy jednak możliwość przetestować jeden ze znajdujących się w ofercie celowników laserowych – Laser Universal, emitujący wiązkę koloru zielonego.

LASER UNIVERSAL

Wykonany z polimeru celownik zasilany jest trzema bateriami CR 2016 o napięciu 3V każda. Przy mocy wyjściowej wiązki równej 1mW pozwala to na ok 120-160 minut ciągłej pracy w temperaturach w przedziale 10-25 stopni Celsjusza (warunki testu). W komplecie znajduje się celownik, baterie, klucze imbusowe służące do regulacji oraz dołączany przewód z włącznikiem chwilowym/stałym.

Producent podaje że celownik nadaje się do montażu na broni zasilanej nabojem .22lr i wyżej. Pomimo takiej specyfikacji celownik stabilnie trzymał zero w wypadku pistoletów kalibru 9mm. Problemem była za to niezbyt równomierna i precyzyjna praca śrub regulujących położenie punktu świetlnego. Wielokrotnie zdarzało się, że przestawianie nastawy regulującej położenie punktu w pionie zmieniało nieznacznie położenie w poziomie i na odwrót.

Urządzenie można zamontować na szynie akcesoryjnej  pod lufą pistoletu, jednak podczas naszych testów Laser Universal sprawdzał się najlepiej zamontowany na górnej szynie montażowej adaptera MicroRoni. Niewielki rozmiar pozwalał na korzystanie z mechanicznych przyrządów celowniczych, a włącznik żelowy niecodziennej konstrukcji posiada także wbudowany przełącznik suwakowy dla trybu pracy ciągłej - on/off. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że po podłączeniu włącznika żelowego zostaje dezaktywowany przełącznik na obudowie celownika. Dzięki temu nie trzeba się martwić tym, że zahaczenie o element wyposażenia wyłączy urządzenie.

Po zamontowaniu na karabinku zasilanym nabojem 5,56 x 45 mm celownik przestał trzymać zero, jednak taki test nie spowodował jego trwałego uszkodzenia. Ponowne ustawienie po zamontowaniu na adapterze MicroRoni wykazało prawidłową pracę celownika.

Niewielka moc wyjściowa lasera sprawia, że jest to celownik bardziej nadający się na strzelnice obiektowe. W takich warunkach, przy jego wskazaniach da się spokojnie prowadzić dynamiczny ogień na dystansie do 25 metrów, przy maksymalnym zasięgu około 100 metrów. Koszt trzech baterii zasilających oscyluje w granicach 12 PLN. Z jednej strony to sporo, jeżeli bierzemy pod uwagę około dwóch godzin działania i niewielką moc lasera, ale może to być opcja dla tych, którzy chcą zapoznać się z działaniem tego typu urządzeń nie wydając już na początku sporej sumy na moduł lasera wiodących na rynku firm, takich jak Viridian czy Crimson Trace. Jeżeli cena u polskiego dystrybutora nie przekroczy rozsądnej granicy 300-400 PLN, będzie to ciekawa propozycja dla osób chcących wykorzystać możliwości płynące z używania celowników laserowych podczas treningów strzeleckich, a nie koniecznie skorych by płacić spore sumy za profesjonalne urządzenia do zastosowań taktycznych. Tym bardziej, że producent posiada w swojej ofercie model emitujący laser koloru czerwonego, który przy standardowej mocy 5mW powinien być tańszy i bardziej oszczędny dla baterii.

CAT OS MAGNET

Drugim ciekawym urządzeniem jest celownik laserowy OS Magnet argentyńskiego przedsiębiorstwa CAT Laser Aiming Devices. Ten emitujący czerwony promień lasera o mocy 5mW celownik jest zasilany pojedynczą baterią typu CR 2032 o napięciu 3V. Takie źródło zasilania pozwala na ok 140-160 minut ciągłej pracy. Warto jednak zwrócić uwagę, że w komplecie otrzymujemy od razu baterię zapasową, zaś za nową w sklepie trzeba zapłacić zaledwie około 2 PLN.

Celownik pierwszy raz zaprezentowano w 2013 roku podczas amerykańskich targów Shot Show w Las Vegas. Jest to model przeznaczony dla pistoletów Glock. Testowany laserowy wskaźnik celu występuje w dwóch wersjach oznaczony numerami 779015 dla pistoletów Glock 17/19/22/23/25-28/31-33 oraz 779016 dla pistoletów Glock 20/21/29. Zamiast montażu na szynie pod lufą, OS Magnet nakładany jest na szczerbinę i wycięcia tylnej części zamka pistoletu. Znajdujący się bezpośrednio pod wykonanym z polimeru celownikiem laserowym silny magnes neodymowy zabezpiecza urządzenie przed zsunięciem się zamka pistoletu podczas strzelania.

Ze względu na to, że założony OS Magnet zasłaniając szczerbinę uniemożliwia korzystanie z mechanicznych przyrządów celowniczych, nad modułem emitującym promień lasera umieszczono zapasowe, fluorescencyjne, regulowane przyrządy celownicze. Co prawda mierząca około 4 cm linia celownicza wyklucza ich sensowne użycie na większych dystansach, jednak lepsze to niż nic.

Celownik jest bardzo dobrze wykonany i pewnie trzyma się na zamku. Do regulacji służą 4 śruby imbusowe. Dwie z nich odpowiadają za regulację zapasowych mechanicznych przyrządów celowniczych, a dwie pozostałe regulują położenie lasera. Regulację należy rozpocząć od ustawienia zapasowych przyrządów mechanicznych, ponieważ ich regulacja przesuwa cały moduł z diodą laserową. Ruch odbywa się płynnie a raz ustawione przyrządy mechaniczne i celownik laserowy stabilnie trzymają zero.

Obsługiwany kciukiem włącznik lasera umieszczono z tyłu urządzenia pod zapasową szczerbiną. Dzięki temu, przy odrobinie wprawy, uruchomienie celownika laserowego podczas dobywania broni z kabury nie jest problemem. Urządzenie jest zgodne z oryginalnymi przyrządami firmy Glock - zwykłymi i trytowymi. Przy wyższej muszce i szczerbinie nie da się go zamontować na broni. Wybór kabury nie jest problemem o ile jest to standardowy model level II. Odpadają wszystkie kabury level III w pełni zasłaniające pistolet.

Punkt świetlny jest wyraźny. Sprawia wrażenie jakby, przy właściwym ustawieniu lekko rozpraszał się na muszce, ale to jedynie złudzenie. Na 90 metrach wiązka lasera osiąga średnicę około 2,5 cm, co jak dla zastosowań do broni krótkiej jest w miarę optymalne. Zgodnie z opisem producenta przy idealnych warunkach, w nocy, maksymalny zasięg wynosi ok 450m. Realny zasięg w dzień to ok 15 metrów w słońcu i ok 25 metrów w pochmurny dzień. Oczywiście punkt świetlny da się znaleźć na celu na znacznie większych odległościach w podanych warunkach jednak laser ma przyśpieszać i ułatwiać celowanie. 

Podczas strzelania celownik trzyma się bardzo stabilnie. Można bez obaw przeładować broń trzymając za jego korpus. Silny magnes neodymowy trzyma  na tyle dobrze, że niektórzy mogą mieć problem ze zdjęciem OS Magnet ze swojego pistoletu. W każdym razie, przed wizytą na strzelnicy warto to przećwiczyć w bezpiecznych warunkach, przy rozładowanej broni. Cena na polskim rynku nie powinna przekroczyć 600PLN. W przygotowaniu jest także OS Magnet z laserem koloru zielonego, co jest zastanawiające ze względu na małą pojemność źródła zasilania. Pozostaje mieć nadzieję że mimo wszystko, będzie to w pełni użyteczny celownik o mocy 5mW.

Strony internetowe producentów:

http://cat-laser.com/en/

http://shilba.com.ar/

Pin It