Pin It

Przez wiele osób celownik laserowy zainstalowany na pistolecie odbierany jest jako drogi, niepotrzebny gadżet. Przeciwnicy tych urządzeń recytują z pamięci szereg wad zasłyszanych od innych lub przeczytanych w internecie.

 

Co najciekawsze, większość z zagorzałych przeciwników laserowych wskaźników celu, nigdy nie strzelała z pistoletu wyposażonego w tego typu akcesoria.

Celownik laserowy to urządzenie elektroniczne emitujące wiązkę lasera widoczną dla strzelca na celu w postaci punktu koloru czerwonego lub zielonego.  W wypadku broni krótkiej, w zależności od budowy i przeznaczenia, może być ono montowane na znajdującej się pod lufą pistoletu szynie akcesoryjnej, w wymiennych okładzinach chwytu pistoletowego albo jako nakładka na grzbiet chwytu pistoletowego lub zamek broni. Istnieją także miniaturowe celowniki laserowe, które znajdują się w szczerbinie lub żerdzi urządzenia oporo-powrotnego.

Generalnie, celowniki laserowe do broni krótkiej przeznaczone do użytku cywilnego możemy podzielić, ze względu na kolor emitowanej wiązki laserowej, na czerwone i zielone. Celowo pomijam chwilowo celowniki emitujące wiązkę lasera w podczerwieni. Zanim przejdę do wad i zalet każdego z tych dwóch typów urządzeń, należało by wskazać ogólne wady i zalety celowników laserowych ogółem.

Celowniki laserowe najlepiej sprawdzają się podczas strzelania na niewielkich dystansach w warunkach szczątkowego oświetlenia, tym nie mniej z pistoletu wyposażonego w urządzenie emitujące wiązkę lasera zielonego można w biały dzień prowadzić skuteczny ogień na dystansie nawet 25 m i większym.

Laser daje ogromną przewagę podczas strzelania w pozycjach wymuszonych, kiedy ciężko jest ustawić głowę za pistoletem aby zgrać mechaniczne przyrządy celownicze na celu. Skuteczność tzw. strzałów z biodra, na dystansie do kilku metrów, wzrasta z 20 % do nawet 90 % już po kilku treningach. Wykładniczo wzrasta także precyzja ognia prowadzonego w ruchu i do poruszających się obiektów. Emitowany na celu punkt lasera rozwiązuje także problem oka dominującego. Strzelec może celować obuocznie, zgodnie z naturalną tendencją do skupienia wzroku na zagrożeniu (celu).

 

DLACZEGO CELOWNIKI LASEROWE NIE SĄ POPULARNE?

Po pierwsze, w Polsce tego typu urządzenia można legalnie montować na broni dopiero od 2011 r. po zmianach w ustawie o broni i amunicji. Uchylone zostało wtedy obowiązujące w naszym kraju rozporządzenie, klasyfikujące konstrukcję strzelecką z zamontowanym celownikiem laserowym jako broń szczególnie niebezpieczną.

Po drugie, używanie celowników laserowych jest zakazane podczas większości zawodów strzeleckich i to zarówno cywilnych, jak i tych przeznaczonych dla służb mundurowych, tak więc mało kto jest skłonny poświęcić czas treningowy na nabywanie umiejętności, których nie może potem wykorzystać.

Niestety, tego typu dodatki do broni nie są także tanie. Za dobrej jakości celownik laserowy trzeba zapłacić od kilkuset złotych w wypadku urządzenia emitującego wiązkę lasera koloru czerwonego, do ponad 2000 PLN za montowany na szynie akcesoryjnej pistoletu wielofunkcyjny moduł z latarką i celownikiem laserowym koloru zielonego. Do powyższych wydatków przeważnie trzeba doliczyć także koszt wykonania kabury na zamówienie.

 

CZERWONY CZY ZIELONY?

Celowniki laserowe emitujące wiązkę koloru czerwonego, mają zasadniczo prostą budowę. Zasilana z baterii poprzez układ elektroniczny dioda emituje promień lasera koloru czerwonego.

Uzyskanie zielonego koloru lasera jest jednak znacznie bardziej skomplikowane. Wszystko zaczyna się zazwyczaj od wiązki niewidzialnego lasera 808 nm mieszczącego się w paśmie podczerwieni. Podając w dużym uproszczeniu, jest on przepuszczany przez dwa „filtry” z odpowiednich kryształów dzięki czemu otrzymuje się promień widzialny lasera 532nm koloru zielonego. Aby skompensować straty energii podczas przechodzenia przez kolejne filtry i zmianę długości fali świetlnej, energia początkowa wiązki lasera w podczerwieni może wynosić nawet 500mW. Stąd bierze się większy „apetyt” na baterie tego typu urządzeń, zaś skomplikowanie ich konstrukcji sprawia, że urządzenie może kosztować nawet do 80% więcej jeżeli jest wyposażone w „diodę lasera zielonego”.

Dostępne na rynku cywilnym urządzenia mają, ze względów bezpieczeństwa, moc wyjściową ograniczoną do 5mW. Dotyczy to zarówno urządzeń emitujących promień lasera koloru czerwonego jak i zielonego. Kilkukrotnie lepsza widoczność punktu koloru zielonego jest związana z budową oka ludzkiego.

Zielone lasery, pomimo swoich zalet, są bardziej kapryśne, szczególnie w niskiej temperaturze otoczenia. Decydując się na zielony kolor lasera, warto zwrócić uwagę na źródło zasilania. Większość urządzeń zasilanych bateriami mniejszymi niż CR2 nie przetrwa na mrozie dłużej niż 15 minut. Warto pamiętać o tym planując wykorzystanie tego typu urządzeń przez cały rok, podczas treningów na otwartej strzelnicy. Natomiast w wypadku ewentualnego użycia broni do obrony osobistej, jak wiadomo, wszystko dzieje się bardzo szybko a do momentu użycia broń pozostaje pod wierzchnią warstwą ubrania w temperaturze w miarę optymalnej do pracy lasera.

Dodatkowo przyszły użytkownik musi się zastanowić do czego będzie chciał wykorzystać celownik. Różnice w cenie i jakości różnych urządzeń są ogromne. Wyłącznie do treningu bezstrzałowego wystarczy tani celownik emitujący promień lasera czerwonego, jednak koniecznie z możliwością regulacji w pionie i poziomie. Taki najprostszy nawet celownik laserowy będzie przydatny dla tych wszystkich, którzy mają na przykład problemy ze zrywaniem języka spustowego. Także ćwiczenia statyki z wykorzystaniem celownika laserowego to zupełnie nowe doświadczenie. Dobywanie broni z kabury, strzelanie w ruchu, czy wreszcie strzelanie w pozycjach wymuszonych odsłaniają kolejno ogromne możliwości tych urządzeń.

Jakie ćwiczenia z celownikiem laserowym można wykorzystać podczas treningów, oraz na jakie celowniki laserowe warto zwrócić uwagę i jakie są ich możliwości postaram się przedstawić w kolejnych artykułach i materiałach filmowych na kanale GunpointTV.

Pin It