Pin It

MicroRoni to nie kolejny adapter zmieniający pistolet w strzelający ogniem pojedynczym pistolet maszynowy. Ten produkt ma szansę pozostawić konkurencję daleko w tyle. To pierwszy adapter który ma sens.

 

PDW

Koncepcja PDW (Personal Defense Weapon), czyli broni do ochrony osobistej ewoluowała przez lata. To, w jakim kierunku zmierzają producenci może wskazywać np.: najnowszy produkt B&T, czyli prezentowany na tegorocznej wystawie EnforceTac Universal Service Weapon (USW). Nie jest to już broń wielkości pistoletu maszynowego zasilana specjalnie w tym celu opracowanym nabojem o dużej przebijalności, jak miało to miejsce przy pierwszych konstrukcjach tego typu.

USW to strzelający wyłącznie ogniem pojedynczym pistolet zasilany standardową amunicją 9x19mm. Wyposażono go w składaną na bok kolbę, latarkę dużej mocy, oraz niewielki celownik kolimatorowy Aimpoint NANO. Tak skonfigurowana broń mieści się w kaburze udowej przygotowanej dla B&T przez włoską firmę RADAR 1957. Zdaniem producenta jest to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony terroryzmu.

Mając pistolet zasilany magazynkami o dużej pojemności, wyposażony w kolbę, optoelektroniczne przyrządy celownicze i latarkę funkcjonariusz ma znacznie większe szanse w konfrontacji z uzbrojonym terrorystą. Broń kolbowa daje nie tylko większe szanse na przeżycie, ale także pozwala uzyskać lepsze efekty w szkoleniu przy mniejszym nakładzie finansowym.

Pistolet z kolbą, oświetleniem taktycznym, celownikiem kolimatorowym… czy to nie brzmi znajomo ?

 

ADAPTERY

Kiedy kilkanaście lat temu pierwszy raz zetknąłem się z polimerową kolbą dołączaną do pistoletu Glock, miałem mieszane uczucia. Złożenie się do tak skonfigurowanej broni było trochę nienaturalne, podobnie jak obraz znajdujących się blisko oka przyrządów celowniczych. Dokładanie kolejnych akcesoriów, jak chwyt przedni z latarką, szyna pod kolimator etc sprawiało że broń coraz bardziej przypominała ustrojoną na święta choinkę.

Z czasem na rynku zaczęły pojawiać się kompletne szkielety wyposażone w kolbę, oraz szyny montażowe dzięki którym możliwe stało się zamontowanie wspomnianych wcześniej akcesoriów. Niestety wszystko zmierzało w niewłaściwym kierunku. Szkielety stawały się coraz większe i wbrew idei ich powstania mniej poręczne. Producenci oferowali nawet przedłużane lufy do montowanych w takich adapterach pistoletów, przy czym zaczęły pojawiać się problemy związane ze spadającą niezawodnością działania umieszczonej w adapterze broni. Do tego wszystkiego cena ciągle rosła, osiągając granice absurdu.

 

MICRORONI

MicroRoni CAA to powrót do sedna idei adaptera dla pistoletu, zdążający właśnie w kierunku współczesnych PDW, ale po kolei.

Wykonany metodą wtryskową polimerowy jednoczęściowy szkielet składa się z dwóch połówek skręconych kilkoma śrubami imbusowymi. Miejsca łączenia zostały dopasowane i wykończone bardzo schludnie. Do tego zasadniczego elementu dokręcona jest tylna część ze składaną na bok kolbą z gumowym trzewikiem. Na górnej powierzchni adaptera znajduje się dokręcona kolejnymi czterema śrubami imbusowymi polimerowa szyna w standardzie picatinny (22mm) do montażu akcesoriów z otworami, dla lepszego odprowadzania ciepła i gazów wylotowych. W przedniej części podobne otwory znajdują się na bokach po obu stronach szkieletu. Adapter wyposażono w solidny aluminiowy „kompensator wylotowy”. Bezpośrednio pod nim jest wyjmowana zaślepka, którą można zastąpić, znajdującą w ofercie producenta, latarką o mocy 500 lm. Adapter nie wymaga rozkładania na części a montaż broni lub jej wyjęcie zajmuje zaledwie kilka sekund.

Przednią, dolną część szkieletu uformowano w chwyt przedni, będący jednocześnie ładownicą dla zapasowego magazynka. To zdecydowanie lepsze miejsce niż ładownica na kolbie, którą zastosowano w poprzedniku (pełnowymiarowym RONI). Chwyt przedni posiada także przesuwaną, obustronną, nachodzącą na kabłąk osłonę  języka spustowego, co poniekąd uważam za zbędne ale może niektórym osobom przypadnie do gustu.

Nad chwytem przednim, po obu stronach szkieletu, znajdują się krótkie szyny picatinny. W zestawie dodatkowych akcesoriów, producent - firma CAA - oferuje bardzo ciekawe ukośne oparcia dla kciuka z zatrzaskiem automatycznie blokującym ich położenie po wsunięciu na szynę.

Nad kabłąkiem zamontowanego w adapterze pistoletu, strzelec znajdzie powiększoną dźwignię zaczepu zamka. Dwuczęściowa dźwignia umożliwia zwolnienie zamka pistoletu oraz jego zablokowanie w tylnym położeniu.

Obustronna rękojeść przeładowania znajduje się przy samej kolbie. Opatentowane rozwiązanie wykorzystuje polimerową nakładkę, którą należy nałożyć na zamek pistoletu przed jego umieszczeniem w adapterze.

Na dole szkieletu, w miejscu mocowania zawiasu kolby znajduje się otwór QD do wpięcia pasa nośnego. Umieszczenie go na dole po środku nie jest przypadkowe. Dzięki takiemu położeniu nie istnieje ryzyko, że pas będzie przeszkadzał przy zmianie ramienia i ręki strzelającej.

 

KONFIGURACJA

Na poniższym zdjęciu z instrukcji MicroRoni widać dokładnie budowę i akcesoria oferowane przez producenta:

Zdjęcie: CAA

1.     Latarka o mocy 500 lm (opcjonalnie). W podstawowej wersji w tym miejscu znajduje się polimerowa zaślepka

2.     „Kompensator wylotowy” – wykonana z aluminium osłona przez którą uchodzą gazy wylotowe

3.     Boczne szyny montażowe

4.     Składane przyrządy celownicze (opcjonalnie)

5.     Górna szyna montażowa

6.     Kolimator (opcjonalnie)

7.     Szkielet

8.     Składane przyrządy celownicze (przeziernik)

9.     Przycisk zatrzasku składanej kolby

10. Składana w bok kolba

11. Gumowy trzewik Kolby

12. Jednopunktowy pas typu bungee (opcjonalnie)

13. Gniazdo zapięcia QD pasa

14. Zapięcie QD pasa (opcjonalnie)

15. Zatrzask do montażu broni w adapterze

16. Przycisk zatrzasku montażu

17. Obustronna rękojeść przeładowania (nakładana na pistolet przed umieszczeniem w adapterze)

18. Zewnętrzny przycisk dźwigni zaczepu zamka – dwudzielny – umożliwia zwolnienie zamka jak i jego zablokowanie w tylnym położeniu

19. Chwyt przedni pełniący funkcję ładownicy na zapasowy magazynek

20. Obustronny bezpiecznik – ruchoma osłona kabłąka języka spustowego

21. Obustronna dźwignia zaczepu blokująca położenie pistoletu w adapterze

22. Obustronny przycisk zwalniający zamontowaną latarkę

23. Ergonomiczne oparcia dla kciuka montowane na szynach bocznych (opcjonalnie)

24. Przycisk uruchamiający latarkę

 Producent oferuje także polimerową walizkę do przenoszenia MicroRoni wraz z akcesoriami.

 

PLUSY I MINUSY 

Montaż pistoletu w adapterze zajmuje około 5 sekund. To rewelacyjny wynik na tle konkurencji.

Umieszczony wewnątrz pistolet nie ma wyczuwalnych luzów. Wyjęcie i ponowne włożenie broni do adaptera nie powoduje przesunięcia punktu trafienia względem zgranych uprzednio optycznych przyrządów celowniczych zamontowanych na górnej szynie montażowej.

Wąski trzewik pozwala na wygodne ułożenie kolby w dołku strzeleckim nawet w wypadku korzystania z kamizelki z płytami balistycznymi. Złożona kolba nie zasłania okna wyrzutowego łusek, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie ognia także w takiej konfiguracji.

Boczne oparcia dla kciuków pozwalają na wygodny uchwyt.

Zewnętrzny przycisk zaczepu zamka jest duży i wygodny, jednak blokowanie zamka w tylnym położeniu wymaga sporo wprawy.

Składane przyrządy celownicze typu Flip Up rozkładają się samoczynnie po wciśnięciu przycisku na podstawie montażu. Można to zrobić zarówno z prawej jak i z lewej strony.

Celność na 25 metrach okazała się bardzo dobra – wszystkie przestrzeliny układały się w wewnętrznym prostokącie tarczy TS9 bez wysiłku ze strony strzelającego. Na 100 metrach nie było większych trudności z trafieniem sylwetki. Wszystko to, głównie dzięki bardzo dobremu dopasowaniu i stabilnemu mocowaniu pistoletu w adapterze. Więcej wrażeń ze strzelania niebawem na naszym kanale – Gunpoint TV na YouTube.

 

PODSUMOWANIE

CAA postawiło konkurencji poprzeczkę bardzo wysoko. Jak na razie jest to jedyny adapter, który można śmiało polecić do profesjonalnych zastosowań. Przemawia za tym brak wpływu na niezawodne działanie broni. Zero zacięć. Podczas testów z opisywanego egzemplarza wystrzelono 1000 sztuk amunicji 9x19mm Para różnych producentów. Nic nie trzeszczy, nie wygina się. Można po chwili obcowania z MicroRoni ulec wrażeniu że to nie pistolet w adapterze tylko niewielki dobrze zaprojektowany PM.

 

CENA

I na koniec trzeba powiedzieć o cenie. Chociaż nie należy ona do najniższych,  zaskakuje pozytywnie na tle konkurencji. Importerem MicroRoni na Polskę jest przedsiębiorstwo Mactronic z Wrocławia. MicroRoni będzie oferowany w dwóch zestawach.

Sam adapter, bez dodatkowych akcesoriów, ma kosztować w granicach 1400 PLN. Kupujący otrzyma go w kartonowym pudełku.

Adapter z jednopunktowym pasem QD, latarką, oparciami dla kciuka, składanymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi będzie wysyłany jako zestaw BASIC w polimerowej walizce z logo CAA. Koszt takiego zestawu ma oscylować w granicach 3100 PLN. To sporo, jednak w cenie otrzymujemy liczne akcesoria wysokiej jakości.

MicroRoni ma być dostępny w sprzedaży pod koniec wakacji. Wtedy też pojawi się szczegółowa oferta na stronie importera pod adresem: www.mactronic.pl

Pin It