Pin It

Znana strzelcom uprawiającym dyscypliny dynamiczne firma,  Double-Alpha Academy, ma w swojej ofercie bardzo ciekawy produkt - Timer IPSC w formie zegarka. Mogło by się zdawać, że to jedynie kolejny gadżet, jednak jest zupełnie inaczej, ale o tym dokładniej za chwilę.

 

Timer IPSC to urządzenie zbliżone działaniem do stopera. Jego zasadniczym zadaniem jest odmierzanie czasu oddania kolejnych strzałów z broni palnej, oraz  czasów pomiędzy kolejnymi strzałami i ich liczby z dokładnością do ułamkowych części sekundy.  Zasada działania tego typu urządzeń opiera się na czujniku rejestrującym odgłos wystrzału. Wbudowane oprogramowanie przetwarza sygnały odebrane przez czujnik, odmierza czas od sygnału startowego do pierwszego strzału oraz czas pomiędzy kolejnymi strzałami i podaje wyniki na wyświetlaczu.

 

SHOTMAXX

Większość urządzeń identyfikuje odgłos wystrzału analizując jedynie poziom głośności samego dźwięku, przez co podczas ustawienia czujnika na wysoką czułość zdarzają się przekłamania, wynikające z odczytu innych odgłosów pojawiających się w tle. Shotmaxx jako pierwszy posiada specjalny algorytm identyfikujący rodzaj fali dźwiękowej docierającej do czujnika, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie wysokiej czułości zachowując poprawność odczytu.

Czujnik urządzenia można ustawić na 10 różnych poziomów czułości, dzięki czemu możliwym jest stosowanie jednego urządzenia zarówno podczas treningu z bronią palną jak i wykorzystując repliki ASG. W zamkniętych pomieszczeniach można uzyskać prawidłowe odczyty nawet w odległości dwóch  metrów od strzelającego z gazowej repliki pistoletu.

Jednak tym, co sprawia że Shotmaxx jest jedyny w swoim rodzaju, jest jego forma - zegarka na rękę z wbudowanym czujnikiem przyśpieszenia (odrzutu). Po przełączeniu w opcjach urządzenia z funkcji MIC rejestrującej odgłosy wystrzału na ACC (funkcja czujnika przyśpieszenia), Timer zapisuje strzały na podstawie siły odrzutu przekazywanej przez broń na urządzenie poprzez rękę strzelającego. Dzięki temu strzelec może stać i ćwiczyć jednocześnie z innymi zawodnikami na strzelnicy, mając pewność że tylko jego wystrzały zostaną zarejestrowane przez urządzenie. Dodatkowo, takie rozwiązanie eliminuje inny problem - urządzenia rejestrujące jedynie odgłos wystrzału nie są w stanie wykryć strzału w czasie wybrzmiewania sygnału startowego. W zależności od konkretnego modelu może to oznaczać opóźnienie nawet do 0,5s. W wypadku zastosowania czujnika przyśpieszenia ten problem przestaje istnieć.

 

SHOTMAXX 1

Wprowadzony na rynek w 2013 roku Shotmaxx został wyposażony  w większość zaawansowanych funkcji dostępnych w tego typu urządzeniach, oraz posiadał nowe funkcje niedostępne do tej pory w innych czasomierzach. Był pierwszym urządzeniem tego typu w  formie zegarka na rękę i ważył jedynie 60g. Jednorazowe załadowanie wewnętrznego akumulatora wystarczało na około 3 miesiące pracy jako zegarek lub ok 24 godzin ciągłej pracy na strzelnicy, przy wykorzystaniu jako Timer.

 

SHOTMAXX 2

W połowie 2016  roku producent wprowadził na rynek udoskonaloną, drugą generację. Urządzenie wyposażono w znacznie powiększony głośnik. Zmniejszyło to użyteczność timera jako zegarka do codziennego noszenia, ale nie taka w zamyśle jest przecież jego podstawowa funkcja. Sygnał dźwiękowy jest teraz za to teraz dobrze słyszalny nawet w pasywnych ochronnikach słuchu. W nowym modelu można wybrać jeden z trzech tonów dźwięku o różnych wysokościach. Głośność  sygnału można regulować na dziesięciu poziomach, dzięki czemu z Shotmaxx’a można obecnie korzystać nawet podczas treningu bezstrzałowego w domu.

Ponad dwukrotnie powiększono także pojemność baterii. Energii wystarczy teraz na cały tydzień pracy na strzelnicy. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, odczyt poziomu naładowania wewnętrznego akumulatora jest podawany na podstawie pomiaru napięcia, co jest znacznie bardziej precyzyjną metodą niż zastosowany uprzednio obliczeniowy algorytm zużycia. W czasie kiedy urządzenie nie jest używane, przechodzi samoczynnie w stan uśpienia wyłączając wyświetlacz. To dodatkowy dowód na to, że podczas opracowywania drugiej generacji wyraźnie zrezygnowano z podstawowej funkcji zegarka na rzecz użyteczności jako timera strzeleckiego noszonego na nadgarstku.

Shotmaxx pierwszej generacji posiadał wbudowany bluetooth pozwalający na bezprzewodowe połączenie urządzenia z aplikacjami na smartfonie czy tablecie, ładowanie ustawień  treningowych  do urządzenia, oraz przesyłanie zapisanych w urządzeniu danych celem ich archiwizacji. Opcja ta była jednak rzadko używana i dlatego zrezygnowano z niej w nowym modelu. Miejsce po module bluetooth przeznaczono na dodatkową pamięć. Teraz urządzenie może zapamiętać do 9 przebiegów po 99 strzałów każdy.

Poprawiono także, psujące się w poprzednim modelu, przyciski. Cena katalogowa to 165 Euro. W sklepie producenta można nabyć dodatkowo różne akcesoria, takie jak np.:  silikonowe osłony w różnych kolorach, futerał, czy zestaw umożliwiający ładowanie urządzenia z sieci 220V oraz z gniazda zapalniczki samochodowej. Kupując sam timer, otrzymujemy jedynie kabel do ładowania z gniazda USB.

Urządzenie wyposażono oczywiście w wiele innych standardowych funkcji timerów strzeleckich takich jak PAR, gdzie dźwięk wbudowanego głośnika podaje zarówno sygnał początku jak i końca zaprogramowanego przedziału czasowego czy SPY MODE - dzięki której możemy mierzyć czas innych zawodników, podczas wykonywania przez nich ćwiczeń. Sygnał startowy możemy ustawić bez opóźnienia, z opóźnieniem 3s lub ze zmiennym opóźnieniem losowo wybieranym przez samo urządzenie.

Producent oferuje urządzenie w dwóch wersjach wyświetlacza - z czarnymi znakami na jasnym tle, oraz jasnymi znakami wyświetlanymi na tle czarnym. Ta druga wersja ułatwia odczytywanie wyniku w pełnym słońcu, jednak gorzej spisuje się w ciemniejszych pomieszczeniach. Obie wersje wyświetlacza wyposażono dodatkowo w podświetlenie. Urządzenie jest odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne takie jak pył czy deszcz.  Wewnętrzny akumulator może być ładowany poprzez złącze USB, z sieci 220V lub gniazda zapalniczki samochodowej (przy zakupie dodatkowych akcesoriów).

 

PODSUMOWANIE

Trzeba przyznać że forma zegarka znacząco uprzyjemnia trening. Ćwiczący nie jest rozpraszany nieporęcznym urządzeniem na pasku czy uwieszonym na szyi. Funkcja rejestrowania wystrzałów przez czujnik przyśpieszenia jest często bezcenna podczas korzystania z nierzadko przepełnionych w sezonie strzelnic. W modelu Shotmaxx 2 rozwiązano wiele problemów z jakimi borykał się pierwowzór. Większa funkcjonalność jako timer, przy rezygnacji z podstawowej funkcji jako zegarka, to moim zdaniem krok w dobrym kierunku.

 

Strona producenta: http://www.doublealpha.biz

Pin It