Pin It

Tym razem przedstawiamy dwa modele kabur produkcji mało znanej w polskim środowisku strzeleckim firmy Radar 1957. Są to produkty opatrzone numerami katalogowymi 6088 oraz 6257 LTG ? wybór odpowiednio: policji holenderskiej i niemieckiej.

 
RADAR 1957

Radar 1957 od ponad pół wieku systematycznie zdobywa kolejne segmenty rynku wśród najbardziej wymagających służb mundurowych. Co więcej ? ich produkty wygrywają z tak znanymi na świecie markami jak na przykład BlackHawk. Spośród wielu kabur, które otrzymaliśmy do testów, do tego zestawienia wybrałem dwie, które mogą zaciekawić najszerszą grupę odbiorców. Pierwsza z nich rewelacyjnie sprawdza się podczas noszenia broni na pasie, zaś druga rozwiązaniami konstrukcyjnymi bije na głowę jeden z moich ulubionych dotychczas modeli ? Serpa CQC Level II firmy BlackHawk.

Wszystko zaczęło się równo sześćdziesiąt lat temu we Włoszech, od produkcji wyrobów skórzanych. Z czasem przyszła pora także na polimery.  Wtedy powstał ośrodek badawczy Radar3 Cube Laboratory, w którym prototypowe produkty przechodzą szereg prób i testów. Zgodnie z założeniami producenta nowoczesne modele kabur tworzone z myślą o użytkownikach służb mundurowych, muszą działać niezawodnie w przedziale temperatur od -30?C do 70?C, wykazywać odporność na ogień i wodę morską, uderzenia mechaniczne, jak i zabrudzenie mechanizmów odbezpieczających mułem czy piaskiem.

Oczywiście, prawie każdy producent twierdzi, że jego produkt to wynik wielu badań i testów, dzięki którym działa niezawodnie, najlepiej zabezpiecza broń i umożliwia jej dobycie w każdych warunkach. Jednak dobry marketing to jedno, a realia służby - drugie. Jak więc jest z produktami Radar 1957?

Obydwa przedstawione tutaj modele trafiły na wyposażenie formacji mundurowych dwóch różnych europejskich krajów. Szkielety kabur wykonane są w technologii wtryskowej z wytrzymałych, odpornych na uderzenia i zarysowania tworzyw.

 

MODEL 6088 (LEVEL II) ? WYBÓR POLICJI HOLENDERSKIEJ

Jest to kabura OWB/IWB, której korpus składa się z dwóch paneli ? przedniego i tylnego. Obie części łączy w całość sześć śrub. Dwie regulujące siłę docisku pistoletu w kaburze, oraz cztery mocujące szlufki na pas. Otwory montażowe dla szlufek to opatentowany przez producenta system M.M.S. (Multi-position multiple hole system).  Rozmieszczono je na obu bocznych krawędziach paneli korpusu. Dzięki siedmiu otworom z jednej strony i czterem z drugiej, kaburę można umieścić na pasie pod różnymi kątami i na różnej wysokości, w zależności od preferencji użytkownika.

Szlufki są wykonane z elastycznego i wytrzymałego tworzywa otrzymanego w technologii Rubber-Tech, dzięki czemu kabura  bardzo dobrze przylega do ciała. Przesuwne, blokowane śrubą imbusową przelotki, umożliwiają dostosowanie szerokości wewnętrznego otworu szlufki do rozmiaru wybranego pasa. Do kabury można także zamontować, zgodne z systemem M.M.S., zaczepy na pas do przenoszenia broni w konfiguracji IWB lub zapinane na zatrzask szlufki skórzane.

Model 6088 wyposażono w dwa zabezpieczenia broni. Pierwszym jest standardowy u większości producentów, regulowany śrubą imbusową, mechanizm docisku pistoletu w kaburze. Drugim zabezpieczeniem jest płaska polimerowa sprężyna, której ramię ?haczy? o kabłąk języka spustowego. Siłę, potrzebną do pokonania tego zabezpieczenia ustawia się, tak jak uprzednio, przy pomocy śruby regulowanej kluczem imbusowym.

Ukształtowanie szkieletu ułatwia intuicyjne wprowadzenie pistoletu do kabury bez konieczności kontroli wzrokowej. Jednocześnie wyjątkowo płaski, dopasowany kształt ułatwia ukrycie broni. Z tego względu jest to model godny polecenia osobom noszącym broń na co dzień, na pasie pod wierzchnią warstwą ubrania. Obecnie to także moja ulubiona i najczęściej używana kabura tego typu. Model 6088 dostępny jest dla pistoletów Glock (17-19-26), Walther (P99), Beretta (98/F) i H&K (USP Compact).

Pomimo tego, że zestaw dodatkowych akcesoriów umożliwia noszenie broni również w konfiguracji IWB, uważam to raczej za opcję dodatkową niż podstawowe zastosowanie. Na rynku jest mnóstwo naprawdę dobrych kabur tego typu, jak chociażby wykonany z połączenia mikrofibry ze skórą model 5074 Invisible.

 

MODEL 6257 LTG (LEVEL II/III) ? WYBÓR POLICJI NIEMIECKIEJ

Po tym jak zacząłem testować tę kaburę, moja wysłużona Sepra CQC odeszła na emeryturę. 6257 LTG to prawdziwa rewolucja wśród kabur Level II. Dlaczego? To najbardziej ergonomiczna i najszybsza kabura z zabezpieczeniem zwalnianym palcem wskazującym.

Na pierwszy rzut oka system LTG (lock on trigger guard) działa podobnie do systemu zastosowanego w kaburach serii Serpa firmy BlackHawk. Podobieństwa kończą się jednak na miejscu blokowania mechanizmu, którym jest kabłąk. Włoska kabura została skonstruowana w taki sposób, aby zabezpieczenie dezaktywowane było paliczkiem bliższym palca wskazującego. Takie rozwiązanie wyklucza przypadkowe wprowadzenie palca w rejon języka spustowego podczas dobywania broni.

System LTG ma jeszcze jedną przewagę. W sytuacji gdy strzelec pomyli w wyniku stresu sekwencję, próbując wyjąć pistolet przed wciśnięciem dźwigni, konstrukcja mechanizmu kabur Serpa Level II uniemożliwia zwolnienie blokady. W wypadku 6257 LTG taki problem nie istnieje.

Kabura występuje w trzech wersjach. Mnie najbardziej przypadła do gustu ta podstawowa - 6257 LTG -  przeznaczona do noszenia na pasie. Dzięki wyciętemu w przedniej części korpusowi można z powodzeniem używać jej w dyscyplinach strzelectwa dynamicznego. Ergonomicznie zwalniana blokada w najmniejszym stopniu nie spowalnia strzelca nawet podczas bardzo szybkiego dobywania broni.

Nie ma jednak róży bez kolców. Producent przewidział dla podstawowego modelu zastosowanie płetwy i adaptera na pas ze szlufkami, mocowanych za pomocą dwóch umieszczonych jedna pod drugą śrub, zgodnie ze standardem T-System. Akcesoria z tej serii nie spełniły moich oczekiwań. Mimo możliwości regulacji w zależności od szerokości stosowanego pasa, w obydwu konfiguracjach kabura z pistoletem przemieszcza się po obwodzie talii.

Na szczęście od zeszłego roku kabury z mocowaniem zgodnym z T-System można łączyć z nowym dyskiem ( 6502/0017) modułowego montażu RDC EVO.   Wykorzystuje on przykręcany do kabury dysk, oraz montowane na wybranym elemencie gniazdo. Dzięki takiemu rozwiązaniu kaburę można łączyć praktycznie z dowolnym spośród wybranych akcesoriów zgodnych ze standardem Multilink1 oraz Multilink2.

Gniazdo umożliwia wpięcie dysku jednym płynnym ruchem. Poprzez wciśnięcie znajdującej się w jego górnej części dźwigni można bez rozłączania ustawić kaburę w 12 różnych pozycjach. Dwie dźwignie znajdujące się po bokach gniazda dają możliwość bardzo szybkiego wypięcia kabury wraz z dyskiem. Testowałem ten montaż z w pełni zabudowanymi modelami kabur na panelach biodrowych i udowych. Działa szybko, intuicyjnie i jest prawdziwie pancerny. Oczywiście wszystko to kosztem większej odległości kabury od ciała niż w wypadku zamocowania jej śrubami bezpośrednio do danego panelu.

Testując 6257 LTG pod kątem dyscyplin strzelectwa dynamicznego wykorzystałem dużą klamrę Tek-Lok firmy Blade-Tech. Wymagało to drobnej przeróbki samej klamry, ale zajęło zaledwie 5 minut. Kabura z pistoletem pewnie trzyma się na pasie. System Tek-Lok umożliwia także stały montaż kabury na pasie zewnętrznym przeznaczonym do dyscyplin strzelectwa dynamicznego. To moim zdaniem najlepsza konfiguracja do tego celu. W przeciwieństwie do mechanizmów zabezpieczających w kaburze Serpa CQC Level II firmy BlackHawk model firmy Radar 1957 pozwala zapomnieć że pracuje się z kaburą z jakimkolwiek zabezpieczeniem wymagającym uwagi strzelca.

 

6257 LTG DUTY

W modelu 6257 LTG Duty, który dla ochrony zamka i przyrządów celowniczych pistoletu przed uszkodzeniami mechanicznymi posiada wydłużoną przednią część korpusu, zastosowano już trzy otwory montażowe w układzie Multilink 2.

Daje to możliwość skorzystania z szeregu przemyślanych akcesoriów montażowych, zarówno łączonych z kaburą za pomocą śrub, jak i bardzo dobrze zaprojektowanego wspomnianego już wcześniej szybkozłącza RDC Evo. 6257 LTG Duty, ze względu na pełne zakrycie zamka, jest raczej przeznaczona do noszenia na obniżonym montażu biodrowym. Brak wycięcia w przedniej części szkieletu spowalnia dobywanie pistoletu w wypadku zamocowania jej na pasie.

Kabury 6257 oraz 6257 Duty dostępne są dla pistoletów: Glock (17-19-26), Beretta (92/F-98/F), Sig Sauer (P2022-2040-2009), Walther (P99-P99Q-P99QA), H&K SFP9.

Kabura w wersji Duty jest także produkowana w konfiguracji Level III na specjalne zamówienie jednego z landów niemieckiej policji. Wyposażono ją dodatkowo w zwalniany kciukiem polimerowy pałąk (daszek) zabezpieczający tylną część zamka.

 

Do produktów firmy Radar 1957 powrócimy jeszcze nie raz. Uważam, że są to jedne z najlepszych kabur dostępnych obecnie na rynku zarówno pod względem ich wytrzymałości mechanicznej jak i zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Obecnie oprócz policji niemieckiej i holenderskiej produkty włoskiej firmy trafiły także, między innymi, na wyposażenie policji belgijskiej oraz armii brytyjskiej.

Pin It