Pin It

Tak uniwersalnej kabury do pistoletu Glock jeszcze nie było. Modułowy Morf X3 łączy funkcje klasycznych kabur typu OWB, IWB, oraz umożliwia montaż na dowolnej platformie typu roto producenta. Zmiana konfiguracji zajmuje kilka sekund i nie wymaga użycia narzędzi.

 

Wszyscy znamy stare porzekadło mówiące o tym, że jeżeli coś jest do wszystkiego to jest w zasadzie do niczego. Chociaż w większości wypadków to prawda, zdarzają się wyjątki.

  

MODA NA MODUŁOWOŚĆ

Najnowsze trendy w świecie broni i akcesoriów strzeleckich zmuszają producentów do coraz bardziej kreatywnego podejścia do tematu modułowości produktu, w celu umożliwienia łatwej zmiany jego konfiguracji. Na rynku są więc dostępne między innymi: pistolety i karabinki z możliwością zmiany rozmiaru broni i jej kalibru,  uniwersalne polimerowe kabury dostosowane do wielu modeli broni różnych producentów i tym podobne.

Te ostatnie mają pewną zasadniczą wadę. Uniwersalność wymusza duży rozmiar zewnętrznego szkieletu kabury, co z kolei sprawia że nadają się w zasadzie jedynie do treningu i używania na strzelnicach.

Alternatywna koncepcja narodziła się w fabryce IMI Defense. Zamiast tworzyć kolejną, ponadwymiarową kaburę dla wielu różnych modeli pistoletów, inżynierowie tej izraelskiej firmy opracowali kaburę modułową wyłącznie do pistoletów Glock.

 

JEDNA KABURA CZY KILKA?

Każdy, kto pracuje z bronią na co dzień lub często używa jej podczas treningów, posiada przynajmniej kilka kabur - nawet jeżeli chodzi tylko o jeden pistolet. Na przykład kabura IWB do noszenia broni w ukryciu po wewnętrznej stronie spodni, średnio sprawdza się podczas zawodów sportowych czy rekreacyjnej wycieczki na strzelnicę. Z kolei chęć wypracowania oburęczności stwarza konieczność zaopatrzenia się w model dedykowany dla strzelców leworęcznych ? i tak dalej.

Kaburę Morf X3 otrzymałem do testów podczas ostatnich międzynarodowych targów broni IWA 2016, organizowanych corocznie w Norymberdze. Ostateczna wersja tego modelu ujrzała światło dzienne na kilka dni przed targami i nie miała jeszcze oficjalnej nazwy.

Morf X3 posiada trzy rozmiary głównego korpusu, dedykowane odpowiednio pistoletom Glock 26, 19 i 17, przy czym w każdym z nich można bezpiecznie nosić znacznie więcej modeli (17/19/22/23/26/27/28/31/32). Biorąc pod uwagę uniwersalność jako kryterium wyboru, najlepszym rozwiązaniem dla posiadacza kilku różnych modeli pistoletów Glock wydaje się krótki korpus dedykowany dla pistoletu Glock 26. Wprawdzie zamek pistoletu Glock 17 czy 19 będzie wystawał poza obrys szkieletu kabury, jednak jej przemyślana konstrukcja likwiduje ryzyko zaczepiania muszką o kaburę w czasie dobywania broni.

 

KORPUS

Głównym modułem Morf X3 jest wykonany metodą wtryskową, wytrzymały i odporny na zarysowania korpus. Pomimo niewielkiej grubości warstwy polimeru nie można mieć zastrzeżeń do jego wytrzymałości. Docisk pistoletu w kaburze jest regulowany standardowo poprzez śrubę imbusową. Okienko rewizyjne w górnej części szkieletu obejmuje pazur wyciągu pistoletu. Umożliwia ono kontrolę obecności naboju w komorze broni znajdującej się w kaburze bez konieczności jej wyjmowania. Po obu stronach korpusu znajdują się wewnętrzne szyny, w które wsuwane są adaptery (znajdujące się w zestawie) dostosowujące kaburę do wybranej konfiguracji. Położenie każdego z nich w szynie jest zabezpieczone polimerowym pinem, dzięki czemu zmiana pomiędzy poszczególnymi konfiguracjami jest bardzo szybka i nie wymaga użycia narzędzi. Poszczególne elementy są bardzo dobrze spasowane i wykonane. Pomimo ponad półrocznych testów i częstych zmian nie pojawiły się żadne luzy.

 
ADAPTERY 

W zestawie znajdują się trzy typy adapterów umożliwiające używanie kabury w trzech konfiguracjach.

Pierwszy z nich ma postać polimerowych szlufek, dzięki którym użytkownik otrzymuje klasyczną kaburę na pas (OWB), utrzymującą broń blisko ciała. To idealne rozwiązanie na noszenie pistoletu w chłodniejsze dni pod wierzchnią warstwą odzieży.

Kolejny adapter, w formie zaczepu na pas, zamienia Morf X3 w całkiem wygodną kaburę IWB do skrytego przenoszenia broni po wewnętrznej stronie spodni. Bez względu na to, czy użytkownik zdecyduje się na umieszczenie broni w kaburze na godzinie pierwszej (appendix carry), czy też klasycznie na godzinie trzeciej - jest całkiem wygodnie. Właśnie dlatego preferuję model z krótkim korpusem przeznaczony dla pistoletu Glock 26. Taka konfiguracja umożliwia wygodne zajęcie pozycji siedzącej nawet z pełnowymiarowym modelem Glock17 w kaburze na godzinie pierwszej. Oczywiście, wygoda oraz odpowiedni kamuflaż broni pod ubraniem w wypadku kabury IWB, zależy w dużej mierze od indywidualnej budowy ciała użytkownika. W tym przypadku każdy powinien dobrać rozwiązanie optymalne dla siebie samego.

Ostatni adapter to montaż typu roto, umożliwiający połączenie Morf X3 pod dowolnym kątem z płetwą na pas czy innym panelem wyposażonym w ten system. Platformy i montaże IMI Defense tego rodzaju są już w sprzedaży od dawna, więc z zakupem dodatkowych akcesoriów nie powinno być problemu.

 

PRAWA CZY LEWA RĘKA

Pomimo tego, że kabura jest profilowana fabrycznie dla strzelca praworęcznego, dzięki przemyślanej konstrukcji może być używana w konfiguracji dla lewej ręki. Taka zmiana nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Może być to mało wygodne jedynie w wypadku noszenia broni w takiej konfiguracji wewnątrz spodni (IWB). Brak polimerowego płaszcza oddzielającego zamek od ciała z prawej strony szkieletu może powodować u niektórych osób dyskomfort, zwłaszcza w upalne dni. 

 

PODSUMOWANIE

Morf X3 to rozwiązanie warte polecenia dla kogoś kto nosi broń w różnych konfiguracjach, szczególnie kiedy jest zmuszony do zmiany sposobu jej noszenia w czasie jednej podróży. Półroczny okres testowania nie ujawnił  widocznych wad dyskwalifikujących tę koncepcję. Kabura jest już dostępna w sprzedaży na polskim rynku. Jej cena oscyluje w granicach 200 PLN w zależności od sklepu. Niestety, jak w wypadku wielu nowości (koszt wykonania matryc), produkt jest dostępny obecnie wyłącznie dla pistoletów Glock.

 

Pin It