Pin It

Niedawno testowaliśmy dla was bardzo ciekawy trenażer strzelecki Mantis-X. W tym artykule przedstawiamy kolejny system zdecydowanie wart polecenia. Laser Ammo to linia produktów dedykowanych do treningu bezstrzałowego.

Obecnie nikogo już chyba nie trzeba przekonywać jak ważny jest trening bezstrzałowy. To dzięki niemu strzelec rozwija nowe i podtrzymuje zdobyte wcześniej umiejętności. Niestety,  sam proces rozwoju wymaga czasu.Jeżeli ktoś ma wystarczająco dużo silnej woli, po około 5 latach intensywnych, dobrze zaplanowanych treningów może zacząć konkurować z najlepszymi strzelcami. Czy można ten proces przyśpieszyć? Oczywiście - trenując po kilka godzin dziennie można, jednak kto ma na to czas? Czy są inne sposoby?

 

AKCESORIA DO TRENINGU BEZSTRZAŁOWEGO

Rosnące zainteresowanie ze strony środowiska strzeleckiego produktami dedykowanymi do treningu bezstrzałowego znalazło swoje odzwierciedlenie na rynku. Z roku na rok pojawiają się ciekawe produkty. Niestety większość z nich nie dociera w ogóle do naszego kraju, lub też dociera bardzo późno.

Pierwszym produktem, który zaciekawił mnie na tyle, że postanowiłem go wypróbować był pistolet treningowy SIRT. Trenowałem nim prawie rok po tym jak przywiozłem go ze sobą z podróży. SIRT jest repliką pistoletu, emitującą podczas ściągania języka spustowego promień lasera, o wymiarach i ergonomii pistoletu Glock 17. Do pistoletu dołączona jest wymienna gumowana obciążona atrapa magazynka. Podczas treningu można także wykorzystywać oryginalne magazynki do pistoletu Glock 17. Dzięki temu, że nie jest bronią, można zabrać go ze sobą wszędzie. Pomimo niezaprzeczalnych zalet takiego treningu, SIRT znalazł nowego właściciela. Dlaczego? Nie strzelam z pistoletu Glock podczas treningów ogniowych. HK USP, którym trenuję różni się pracą mechanizmu spustowego, sposobem zwalniania magazynka, czy nawet kątem ułożenia chwytu pistoletowego i wysokością przyrządów celowniczych ponad dłonią strzelca. Wszystko to powodowało, że trening z SIRT?em zamiast przynosić korzyści powodował powstawanie ?blizn treningowych?. Nadal uważam, że jest to świetne narzędzie treningowe dla kogoś, kto strzela z Glocka, ale nie dla mnie. 

Podczas  targów IWA postanowiłem poszukać rozwiązań, które zwiększą możliwości treningu bezstrzałowego, pozwalając przy tym na użycie własnej broni. Tak trafiłem na stoisko amerykańskiego przedsiębiorstwa Laser Ammo.

Dzięki uprzejmości dystrybutora Laser Ammo na Europę, miałem możliwość dokładnego przetestowania szeregu produktów tego producenta i podzielę się z wami wrażeniami.

 

NABÓJ LASEROWY SURESTRIKE

Produktem, na którym opiera się cały system, jest podobny do zbijaka treningowego ?nabój? SureStrike o średnicy 9 mm. Podobnie jak w niektórych zbijakach, posiada on fałszywą spłonkę osadzoną na sprężynie. W środku znajdują się trzy połączone w pakiet baterie zegarkowe zasilające znajdującą się w przedniej części diodę laserową. Uderzenie iglicy w spłonkę powoduje uruchomienie lasera na ułamek sekundy pokazując na celu punkt, w który trafiłby pocisk. Stabilne ułożenie w komorze nabojowej pistoletu zapewnia gumowa uszczelka typu o-ring, na zewnętrznej powierzchni. Dzięki temu, że w przeciwieństwie do klasycznego zbijaka konstrukcja naboju SureStrike nie posiada kryzy i zwęża się ku tyłowi, pazur wyciągu pistoletu nie styka się z nabojem treningowym, co pozwala na swobodne operowanie zamkiem broni.  Producent zapewnia właściwe działanie spłonki na przynajmniej 5000 strzałów. W momencie pisania tego artykułu testowany nabój SureStrike wystrzelił ponad 7000 razy w HK USP bez awarii. Po zużyciu wystarczy dokupić wymienną tylną nakrętkę ze spłonką i można strzelać dalej.

Oprócz samego naboju, można także kupić zestawy Premium z dodatkowymi akcesoriami. Niektóre zawierają nakładane przejściówki umożliwiające wykorzystanie SureStrike w pistoletach w kalibrze 40S&W i 45ACP. W każdym zestawie Premium znajduje się także aluminiowa tuleja z gumowymi o-ringami na zewnątrz, którą wkręca się  lufę pistoletu do naboju SureStrike od strony diody laserowej. Tuleja pełni podwójną rolę. Po pierwsze, stabilizuje dodatkowo nabój w lufie pistoletu, co ma szczególne znaczenie podczas korzystania z przejściówki dla broni w  kalibrze innym niż  9mm. Dodatkowo, na zaopatrzoną w gwint, wystającą z lufy pistoletu, przednią część tulei nakręca się czerwoną polimerową nakrętkę, która oprócz dodatkowej stabilizacji pełni rolę flagi bezpieczeństwa. Widząc czerwoną nakrętkę, osoby postronne wiedzą, że broń jest bezpieczna. W zestawie znaleźć można także polimerową, czarną przedłużkę wspomnianej tuby aluminiowej, dla pistoletów o lufie dłuższej niż ok. 100mm (4 cale) oraz cztery pomniejszone tarcze treningowe wykonane z polimeru dobrze odbijającego światło lasera.

W przeciwieństwie do wspomnianego na początku pistoletu SIRT, w wypadku którego światło lasera było emitowane od momentu ściągnięcia języka spustowego do momentu częściowego zwolnienia nacisku na język, nabój SureStrike emituje światło lasera jedynie w czasie w jakim pocisk pozostawał by w lufie pistoletu. Daje to możliwość zauważenia błędów pracy na języku spustowym, jeżeli na celu zamiast punktowego czerwonego znaku pojawi się podłużna smuga światła lasera, i jest w pełni niezależne od tego, czy pozostawiamy język spustowy wciśnięty po strzale.

Oprócz trybu treningowego, można laser przełączyć w tryb ciągłego świecenia, podobnie jak ma to miejsce w dedykowanych urządzeniach do ustawiania optyki, jeżeli ktoś korzysta z kolimatora na broni. Wystarczy w tym celu przytrzymać wciśniętą spłonkę na około 3 sekundy.

Ze względu na ograniczoną moc samej diody laserowej jak i przeznaczenie do treningu bezstrzałowego, gdzie stosuje się zazwyczaj pomniejszone cele i zredukowany dystans, producent zaleca trening na odległości do 10 metrów. 

Dla pistoletu przeznaczonego do amunicji 9x19mm w zasadzie nie potrzeba zestawu Premium. Sam nabój bez dodatkowej tulei stabilizującej w trakcie testów zapewniał niezmienny punkt trafienia pomiędzy kolejnymi strzałami, zarówno przy odciąganiu kurka, oddawania kolejnych strzałów w trybie DA, a także podczas przeładowania pistoletu pomiędzy strzałami poprzez odciąganie zamka. Muszę przyznać, że nawet w tej podstawowej konfiguracji, precyzja bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Konsekwentne trafienia w cel o średnicy około 1,25 cm (0,5 cala),  z odległości nawet 7 metrów, mówią same za siebie.

 

CEL ELEKTRONICZNY LASER PET

Podstawową wadą treningu bezstrzałowego z wykorzystaniem urządzeń emitujących światło lasera w trakcie oddawania strzału jest to, że urządzenia takie odwracają uwagę strzelca, przenosząc skupienie wzroku z przyrządów celowniczych broni na cel, w poszukiwaniu ?kropki? lasera. Dla uniknięcia takich problemów, LaserAmmo wprowadziło do sprzedaży specjalny elektroniczny cel. 

PET to skrót od Personal Electronic Target, co oznacza dosłownie ?osobisty cel elektroniczny?. Samo urządzenie zasilane trzema bateriami typu AAA jest rozmiaru smartfona. Górna połowa to czuły na światło lasera sensor w formie ekranu o wymiarach 1,8x1,8?. W górną część obudowy wsuwa się przesłony o kształcie różnych, pomniejszonych celów, dzięki czemu zmniejsza się oraz zmienia kształt powierzchni czułej na światło lasera. W zestawie z celem LaserPET znajduje się pięć takich przesłon. Po ich założeniu mamy: cel sylwetkowy, znane strzelcom precyzyjnym pomniejszone cele do strzelań precyzyjnych (odpowiednik tarczy TS2) z wewnętrznym polem aktywnym o średnicy 1? i 0,5?, oraz dwa cele o średnicy 1,5?. 

Pod ekranem sensora znajduje się duży czterocyfrowy wyświetlacz led. Urządzenie posiada wbudowany prosty timer IPSC z sygnałem dźwiękowym. W zestawie, wraz z celem, otrzymujemy także prosty, składany trójnóg polimerowy. Montaż urządzenia na trójnogu jest zgodny z systemem używanym w standardowych trójnogach dedykowanych dla aparatów fotograficznych czy kamer video.

 Cel elektroniczny PET działa w czterech trybach. 

Pierwszym z nich jest prosty licznik trafień. Po każdym trafieniu promieniem lasera w czułą strefę, urządzenie zlicza trafienie na wyświetlaczu i informuje o tym ćwiczącego sygnałem dźwiękowym. W każdej chwili można wyzerować licznik i rozpocząć odliczanie od nowa. Zakładając przesłonę z polem aktywnym o średnicy 0,5? (około 1,2 cm) i odchodząc na kilka metrów można mieć pewność, że w wypadku popełnienia błędu podczas oddawania strzału, na pewno nie trafi się w cel. Licznik i sygnał dźwiękowy po trafieniu, umożliwiają pełne skupienie wzroku na przyrządach celowniczych w momencie ściągania języka spustowego, jak i po oddaniu strzału.

Drugi tryb urządzenia to tryb timera, mierzącego szybkość reakcji. Po uruchomieniu tego ustawienia, wybrzmiewa sygnał dźwiękowy i uruchomiony zostaje timer.  Trafienie w strefę aktywną na ekranie sensora powoduje zatrzymanie zegara i wyświetlenie czasu na wyświetlaczu. Po około pięciu sekundach urządzenie podaje kolejny sygnał i ponownie zaczyna odliczać czas, tak więc można skupić się jedynie na treningu.

Tryb trzeci odlicza 5 sekund w trybie PAR, czyli dając sygnał początku i końca przedziału czasowego. Producent podaje, że ma to na celu zliczenie ile strzałów można oddać w czasie 5 sekund. Nie bardzo znalazłem dla tego trybu realne zastosowanie w swoim treningu ale może komuś to się przyda. Na przykład posiadaczowi treningowego spustu do pistoletu z automatycznym resetem, lub osobie korzystającej ze wspomnianego wcześniej pistoletu treningowego SIRT, z którym urządzenie jest w pełni kompatybilne.

W ostatnim trybie, timer uruchamiany jest pierwszym trafieniem i zatrzymywany drugim. Ponownie, wykorzystując pistolet wyposażony w spust treningowy, można mierzyć na przykład czasy dubletów.

Producent posiada w swojej ofercie treningowe mechanizmy spustowe do pistoletów Glock 3 i 4 generacji jednak obecnie nie są one sprzedawane poza terytorium Stanów Zjednoczonych.

LaserPET jest bardzo przydatnym urządzeniem. Dźwięk timera jest na tyle cichy, że nie przeszkadza osobom w sąsiednim pokoju. Ćwiczyć można zarówno szybkość jak i precyzję. Samo urządzenie jest lekkie i na tyle małe, że można zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie. Pomaga wyeliminować podstawową wadę treningu bezstrzałowego z wykorzystaniem lasera jaką jest skupianie wzroku na celu w poszukiwaniu punktu trafienia.

 

KONWERSJA R.E.A.L. DO PISTOLETU ASG

R.E.A.L. (Recoil Enabled Airsoft Laser) to konwersja umożliwiająca wykorzystanie pistoletu ASG do realistycznego treningu bezstrzałowego oraz w treningach Force on Force.  W skład systemu wchodzi lufa dedykowana do repliki pistoletu Glock 17 lub Glock 19, marki KWA ze specjalnym adapterem, w którym umieszcza się nabój SureStrike ze specjalną ?spłonką? wibracyjną (sprzedawany osobno). Ładując magazynek pistoletu samym gazem, który normalnie w replice ASG umożliwia strzelanie polimerowymi kulkami, można oddawać kolejne strzały do celu LaserPET lub innego celu przy poruszającym się zamku, jak ma to miejsce w broni palnej. Oczywiście ?odrzut? repliki ASG nie ma nic wspólnego z tym odczuwalnym podczas strzelania z prawdziwego pistoletu zasilanego amunicją 9x19 mm, jednak ze względu na możliwość oddawania kolejnych strzałów jeden po drugim bez konieczności odciągania zamka, jest to świetne narzędzie do treningu, na przykład przenoszenia ognia z celu na cel.

 

OPROGRAMOWANIE L.A.S.R. PRO

Ostatnim produktem firmy Laser Ammo, jaki miałem możliwość przetestować, jest oprogramowanie L.A.S.R. Pro, które można zakupić oddzielnie lub jako L.A.S.R. Range, w zestawie wraz z nabojem SureStrike, adapterami do różnych kalibrów, tuleją stabilizującą, etc. Do tego aby zamienić pokój w multimedialną strzelnicę, wystarczy oprogramowanie od Laser Ammo, komputer z systemem Windows Vista lub późniejszym, kamera internetowa o rozdzielczości minimum 640x480 pixeli, oraz pomniejszone cele, broń z nabojem SureStrike, pistolet ASG z konwersją R.E.A.L. lub nawet pistolet treningowy SIRT.

Aby rozpocząć trening, wystarczy powiesić na ścianie tarcze, podłączyć kamerę internetową do komputera i uruchomić oprogramowanie. Program sam wykrywa podłączoną kamerę. Interfejs użytkownika L.A.S.R. jest bardzo intuicyjny i nie wymaga dobrej znajomości języka angielskiego. Na rejestrowanym przez kamerę i wyświetlanym w oknie programu obrazie ściany z celami, można zaznaczyć do dziewięciu stref, w których będą rejestrowane trafienia. Ich rozmiar i kształt zaznacza się przy pomocy myszy. Jedną ze stref można zaznaczyć jako strefę zerującą trafienia, aby nie musieć odrywać się od treningu i podchodzić do komputera. Program wyposażono   oczywiście we wbudowany timer IPSC, umożliwiający pomiar czasu trafień. Dowolność wyboru wielkości i kształtu stref aktywnych na celu, umożliwia bardzo kreatywną aranżację treningu. W najnowszej wersji programu istnieje możliwość wyznaczenia stref zarówno w kształcie podstawowych figur geometrycznych, jak również o bardziej skomplikowanych kształtach, przy pomocy obrysowania narzędziem typu ?ołówek?.

Bardzo ciekawy jest tryb diagnostyczny, podczas którego oprogramowanie rejestruje każdy ruch punktu lasera w czasie jego wyświetlania na celu. Strzelec może skupić się na przyrządach, a po strzale na ekranie komputera zobaczy jak bardzo i w jakim kierunku poruszył się pistolet w momencie kiedy padał strzał.

Aby w pełni funkcjonalnie korzystać z programu z użyciem opisywanej wcześniej konwersji R.E.A.L. do pistoletów ASG, należy dokupić do oprogramowania dedykowaną kamerę. Ma ona możliwość rejestrowania trafień nabojem SureStrike z diodą lasera IR ? w podczerwieni - czyli niewidoczną dla ludzkiego oka.

Program jest dość czuły na zmiany oświetlenia. Najlepiej więc zasłonić okna i wykorzystywać sztuczne oświetlenie. Poza tym, działa bez zarzutu.

 

PODSUMOWANIE

Zdecydowanie, wykorzystanie produktów Laser Ammo daje ogromne możliwości. Produkty są przemyślane i jakościowo bardzo dobrze wykonane. To jeden z  najlepszych systemów, zwiększających możliwości treningu bezstrzałowego -  dostępny dla osób cywilnych - z jakimi zetknąłem się do tej pory.

I na koniec łyżka dziegciu w beczce miodu. Trzeba wspomnieć o cenach, a te do niskich nie należą. Sam nabój SureStrike to koszt 150 euro, zestaw SureStrike 9mm Premium Kit ponad 220 euro, zaś ten sam zestaw wraz z oprogramowaniem L.A.S.R. kosztuje ponad 420 euro. Koszt testowanego celu elektronicznego LaserPET to niecałe 180 euro.

Nawet sama wymiana końcówki naboju SureStrike jest dość kosztowna z racji tego, że znajduje się tam układ elektroniczny. Producent zapewnia działanie na 5000 strzałów. Koszt końcówki to około 70 euro. Testowany egzemplarz ma przebieg ponad 7000 i wciąż działa, jednak przy intensywnym treningu te gwarantowane 5000 to nie aż tak dużo.

Podsumowując, warto zainwestować w produkty Laser Ammo. Szczególnie przypadł mi do gustu cel elektroniczny PET. Oprogramowanie ma bardzo dużą wartość dzięki trybowi diagnostycznemu wychwytującemu błędy w momencie oddawania strzału, jednak prawie 200 euro za samo oprogramowanie to sporo. Jeżeli miałbym wybrać zestaw startowy dla siebie, zdecydowanie byłby to nabój SureStrike i cel elektroniczny LaserPET.

Produkty do testów udostępnił dystrybutor na rynek europejski, Laser Ammo Europe z siedzibą w Szwecji. Z pełną ofertą można zapoznać się na stronie inernetowej pod adresem: www.laser-ammo.se

Strona producenta: www.laser-ammo.com

Pin It