Pin It

Z roku na rok rośnie liczba osób uprawnionych do posiadania broni, a co za tym idzie grupa uprawnionych do jej noszenia, czyli przemieszczania się z załadowanym pistoletem w kaburze. Niezależnie od tego, czy dotyczy to bezpiecznego przemieszczania się pomiędzy strzelnicą, a miejscem przechowywania broni, czy ochrony osobistej, taki krok należy przemyśleć i dobrze się do tego przygotować.

 
PRZEPISY

Nie jestem prawnikiem, więc ograniczę się do podania tekstów źródłowych, w których zainteresowani mogą znaleźć odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące legalności noszenia broni, posiadanej na podstawie określonego pozwolenia.

Głównym dokumentem regulującym prawa i obowiązki obywateli jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z zapisem mówiącym o tym, że wszystko to co nie jest zakazane przez ustawę jest dozwolone (art. 31 ust. 2 Konstytucji). Zdecydowanie warto go znać, bo na tej podstawie często są bowiem interpretowane obowiązujące akty prawne.

Dokumenty szczegółowo regulujące tematykę broni palnej, z którymi obowiązkowo trzeba się zapoznać, to: ustawa o broni i amunicji, rozporządzenie ministrów transportu i gospodarki morskiej oraz spraw wewnętrznych i administracji z 10 kwietnia 2000 w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego oraz rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 26 sierpnia 2014 w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Do tego dochodzą przepisy prawa dotyczące obrony koniecznej i przekroczenia jej granic, obowiązku udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym i tak dalej. Samo bowiem prawo do posiadania przy sobie załadowanej broni, nie jest jednoznaczne z prawem do jej użycia, bez względu na zaistniałe okoliczności.

Jest tego sporo, jednak bez zrozumienia praw i ograniczeń wynikających z obowiązujących aktów prawnych narażamy się na poważne konsekwencje. Nie chodzi tutaj o to, aby kogoś zniechęcić do noszenia pistoletu, jeżeli ma do tego prawo, a jedynie wskazać, jak wiele niejednokrotnie zawiłych przepisów reguluje lub jest powiązanych z tą kwestią.

 

ZMIANA STYLU ŻYCIA

Nie, to wcale nie jest przesada. Decyzja o noszeniu broni na co dzień wymusza wiele zmian w dotychczasowym życiu. Bez względu na rozmiar pistoletu, może się to wiązać z wymianą przynajmniej części garderoby. Obszerniejsze w pasie spodnie, w wypadku przenoszenia broni w kaburze wewnętrznej, to zazwyczaj konieczność. Koszule i koszulki z wyraźnym wzorem ułatwiają rozmycie kształtu broni. Aby jednokolorowa tkanina spełniła podobne zadanie, trzeba pomyśleć o większym rozmiarze. To samo dotyczy odzieży wierzchniej.

Jeszcze więcej problemów pojawia się, gdy noszenie broni stanie się elementem codziennej rutyny. Do wielu miejsc nie można wejść z załadowanym pistoletem. Nawet kilkudniowy wyjazd wymaga wcześniejszego przemyślenia, szczególnie, gdy ktoś zamierza korzystać z środków komunikacji publicznej. Pistoletu nie można podczas podróży tak po prostu pozostawić w schowku w samochodzie, ani szufladzie hotelowego biurka. Nawet sejf w pokoju hotelowym nie załatwia sprawy. Po pierwsze, w większości przypadków nie spełnia wymagań regulowanych przepisami, a po drugie, obsługa hotelu posiada klucze serwisowe na wypadek gdyby ktoś zapomniał kodu. O wyjściu nawet na jedno piwo też można zapomnieć. Grozi to poważnymi konsekwencjami prawnymi, a także utratą pozwolenia na broń.

Nosząc broń przy pasie nawet skorzystanie z publicznej toalety jest czasem wyzwaniem. Nic tak nie przyciąga uwagi, jak uderzenie o podłogę kabiny opadającej wraz ze spodniami kabury z bronią. O licznych przypadkach pozostawienia służbowych pistoletów w toaletach można poczytać w mediach, nie tylko polskich.

A jak wygląda druga strona medalu? Żyjemy w kraju z silnie ograniczonym dostępem do broni palnej. Większość codziennie spotykanych osób nawet nie podejrzewa, że możemy mieć przy sobie pistolet. Z drugiej strony, nie można też popadać w paranoję, że wszyscy dookoła zauważyli pojawiający się na moment centymetr kabury lub niewyraźny zarys broni pod ubraniem, gdy sięgamy do górnej półki w supermarkecie. Co więcej, nawet jeżeli ktoś to dostrzeże, zazwyczaj będzie myślał, że ma do czynienia z policjantem po pracy. Pomimo tego, mając przy sobie broń, warto ubierać się tak, aby niepotrzebnie nie przyciągać zbyt dużej uwagi.

  

DOBÓR BRONI I KABURY 

Nie każda broń nadaje się do skrytego noszenia, czy to z racji swoich rozmiarów, czy też przeznaczenia. Noszenie załadowanego pistoletu sportowego z bardzo czułym spustem lub rewolweru z ogromną 6-calową lufą raczej nie jest dobrym pomysłem. Nie każdy, ze względu na budowę ciała, będzie mógł nieskrępowanie poruszać się z pełnowymiarowym pistoletem, jak Glock 17 lub P99. Mimo to, właśnie tego typu bezkurkowe konstrukcje o bojowym rodowodzie dominują w kaburach polskich strzelców.

Brak kurka i zewnętrznych bezpieczników ułatwiają obsługę i możliwość ukrycia broni. Co więcej, sam pistolet tego typu sprawdzi się także, jako broń sportowa w zawodach dawnej grupy powszechnej. Niektórzy użytkownicy takiego modelu będą też osiągali nawet bardzo wysokie wyniki, nawet w konkurencjach typowo precyzyjnych.

Wybór pistoletu używanego przez wiele służb i formacji mundurowych różnych państw daje wymierne korzyści. Nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem odpowiedniej kabury. Większość modeli spotykanych na strzelnicach kiepsko sprawdza się przy skrytym przenoszeniu broni pod ubraniem. Z drugiej strony, znalezienie polimerowej kabury wewnętrznej dla mało popularnej konstrukcji strzeleckiej, graniczy z cudem. Szczególnie na polskim rynku, który do dużych nie należy.

Jeżeli zdecydujemy się na konkretną kaburę, warto najpierw wypróbować ten model w domu, nosząc w nim rozładowany pistolet. Jeżeli podczas siedzenia, chodzenia i wykonywania innych czynności czujemy dyskomfort związany z bronią lub trzeba bardzo często poprawiać ubranie, aby ją zakryć, najlepiej poszukać innej kabury.

Osoba spędzająca dużo czasu w samochodzie, już na wstępie odrzuci większość standardowych rozwiązań. Jeżeli ktoś nie zdaje sobie z tego sprawy, to proponuję spróbować kilka razy przejechać się z pistoletem w wybranym położeniu na krótkich odcinkach. Lepiej zrobić to, nim ktoś zdecyduje się pojechać z bronią w wewnętrznej kaburze na dłuższą trasę.

Kabura służąca do noszenia broni na co dzień powinna mieć przynajmniej jedno aktywne zabezpieczenie. Wszystko po to, aby pistolet nie wypadł z niej przez przypadek, na przykład podczas biegu, czy wysiadania z samochodu. Można sobie wmawiać, że nigdy nie zajdzie potrzeba tak dynamicznego przemieszczania się, jednak życiowa praktyka pokazuje inaczej.

Choć tradycyjne modele kabur wykonane ze skóry są często wygodniejsze podczas długotrwałego noszenia, współczesne polimerowe konstrukcje znacznie lepiej zabezpieczają broń. Co więcej, można je w szerszym zakresie dopasować, dzięki ustawieniu kabury pod różnymi kątami.

 

PRZYDATNE WYPOSAŻENIE

Osoby noszące pistolet w celu innym, niż ochrona osobista, muszą uświadomić sobie, że mogą im się zdarzyć sytuację, w której będą musiały przeciwdziałać sytuacjom agresji czy przemocy. A jednocześnie trzeba, aby miały świadomość, że wyjęcie i użycie broni w celu obrony przed kimś nieuzbrojonym, niemal zawsze zakończy się wieloletnim pobytem w więzieniu. Dlatego niezależnie od pistoletu w kaburze, warto mieć przy sobie także aerozol z gazem pieprzowym lub kubotan (noszony przy kluczach kilkucentymetrowy brelok, który przy odpowiednim chwycie staje się narzędziem do samoobrony). Dobrym pomysłem jest także noszenie przy sobie poręcznej latarki i niewielkiego składanego noża. Posługując się tego typu środkami zwiększa się szanse na uniknięcie kłopotów, nie ryzykując niepotrzebnie utraty broni, do jakiej mogłoby dojść w wypadku szamotaniny lub walki wręcz.

O ile to możliwe, osoba nosząca pistolet powinna mieć zawsze w zasięgu ręki niewielką, specjalistyczną apteczkę, w której umieszczony jest ustnik, para jednorazowych rękawiczek, opaska zaciskowa (staza) i opatrunek. Używane przez służby opatrunki hemostatyczne, samoczynnie tamujące krwawienie, z roku na rok tanieją i są coraz bardziej dostępne. Dzięki zawartości apteczki, niewielkim nakładem sił i środków można, w razie zaistnienia niebezpiecznej sytuacji, uratować życie. Warto przeszkolić się w tym zakresie.

 

UMIEJĘTNOŚCI STRZELECKIE

Nie sposób wyobrazić sobie świadomego i rozsądnego użytkownika, noszącego przy sobie codziennie załadowaną broń, który regularnie nie ćwiczy. Warto pamiętać, że umiejętności zdobyte nawet na doskonałych kursach i szkoleniach strzeleckich bardzo szybko ulegają degradacji. Z racji ograniczonego budżetu, większości strzelców nie stać, aby trenować na strzelnicy dwa razy w tygodniu i wystrzeliwać rocznie dziesiątki tysięcy nabojów. Rozwiązaniem jest trening bezstrzałowy w domu. Nawet kwadrans ćwiczeń dziennie wystarczy, aby utrzymać, a nawet rozwinąć nabyte wcześniej umiejętności. Oczywiście, nadal niezbędne są wizyty na strzelnicy, ale wystarczy pojechać tam raz czy dwa razy w miesiącu, aby całkiem nie odwyknąć, jak broń zachowuje się w trakcie strzelania.

Osobną kwestią jest odpowiedź na pytanie, jaki poziom umiejętności strzeleckich jest niezbędny, aby bezpiecznie poruszać się na co dzień z załadowaną bronią. Po pierwsze, należy uświadomić sobie, że umiejętności strzeleckie powinny być rozwijane w sposób ciągły. To jest niekończący się proces. Jeżeli mowa o ochronie osobistej, nie ma takiego momentu, kiedy jest się już wystarczająco dobrym. Po drugie, nie można być w stu procentach pewnym, że podczas powrotu ze strzelnicy nie dojdzie do próby zaboru broni, zmuszającej właściciela do obrony z jej użyciem. Z pewnością nie wystarczą w tym momencie umiejętności nabyte podczas treningów statycznego strzelania do sportowej tarczy, zawieszonej w odległości 25 metrów.

 

PODSUMOWANIE

Należy pamiętać, że noszenie załadowanego pistoletu bez posiadania odpowiednich umiejętności samo w sobie jest zagrożeniem dla innych. Noszenie broni to nie przywilej ani moda, ale ogromna odpowiedzialność. Nie należy do tej kwestii podchodzić lekkomyślnie i bez należytego przygotowania.

 

Pin It