Pin It

Na tegorocznym EnforceTac firma Heckler&Koch zaprezentowała aż pięć nowych odmian cieszącego się dużym uznaniem strzelców pistoletu H&K SFP9.

Dla fanów tego modelu to zdecydowanie dobra wiadomość. Także ci, którzy nie byli dotychczas całkiem przekonani ze względu na pewne elementy konstrukcyjne z dużym prawdopodobieństwem zmienią swoje zdanie. Ale po kolei...

 

H&K SFP9 L

Krótka lufa, odpowiadająca długością tej stosowanej w pistolecie Glock 19, pomimo bardzo dobrej celności pistoletu H&K była jednym z podstawowych argumentów przeciwników tej konstrukcji strzeleckiej.

Producent postanowił wprowadzić do sprzedaży odmianę oznaczoną symbolem ?L? (long-slide) dedykowaną przede wszystkim dla strzelców chcących używać SFP9 w konkurencjach dynamicznych. Lufę pistoletu wydłużono ze 104 do 127 mm i poprawiono jej pasowanie w pięciocalowym zamku, który wyposażono w regulowaną szczerbinę. Pomimo zwiększenia długości H&K SFP9 L jest cięższy od modelu podstawowego jedynie o 60g. Pistolet będzie zasilany z magazynków standardowych o pojemości 15szt. lub przedłużonych 20-nabojowych. Jak widać po numerze seryjnym na zdjęciach chętni będą musieli jeszcze trochę zaczekać. Pistolet ma być dostępny w sprzedaży najwcześniej koło września.

 

H&K SFP9 M

Literą ?M? (Maritim) oznaczono wersję zabezpieczoną przed szkodliwym działaniem wody morskiej. Otwory drenażowe w kanale iglicy mają umożliwiać strzelanie zarówno pod wodą jak i bezpośrednio po wynurzeniu. Być może takie rozwiązanie zostanie w przyszłości skopiowane także w pozostałych odmianach SFP9.

 

H&K SFP9 OR

H&K SFP9 OR (Optical ready) to wersja z zamkiem fabrycznie przystosowanym do montażu kolimatora. Cztery oferowane przez producenta płytki montażowe umożliwiają zastosowanie wielu celowników takich jak, np.: Docter Sight III, Insight MRDS, Meopta Meosight III, Vortex Viper, Vortex Venom, Burris Fastfire 3, Trijicon RMR, C-More STS 2, Leupold DeltaPoint Pro.

 

H&K SPF9 SD

To standardowa wersja SFP9 z lufą zakończoną gwintem zewnętrznym przeznaczona do strzelania z zamontowanym tłumikiem huku. Całkowita długość lufy zwiększyła się ze 104 do 119mm.

 

H&K SPF9 SK

Przeznaczona do noszenia w ukryciu wersja SK (Subkompakt) jest krótsza o 18mm od standardowego modelu SFP9. Całkowita wysokość wynosi 116mm. Pistolet posiada lufę o długości 86mm. Producent przewidział zasilanie tego modelu magazynkami o pojemności 10, 13 lub 15 sztuk amunicji. Dla krótkiego magazynka dostępne są podstawy płaskie lub z oparciem dla małego palca.

 

POZOSTAŁE OPCJE

Ze względu na pojawiające się uwagi dotychczasowych użytkowników, oraz wymagania poszczególnych odbiorców (służby mundurowe) wszystkie odmiany SFP9 oferowane będą zarówno w wersji ze standardową dla pistoletów H&K obustronną skrzydełkową dźwignią zwalniacza magazynka jak i klasycznym przyciskiem. Pistolety mogą być także wyposażone w obustronny bezpiecznik zewnętrzny. Nowe szkielety nie mają już wgłębienia w dolnej części po wewnętrznej stronie kabłąka języka spustowego. Zdecydowano się na ten krok po wielu negatywnych opiniach użytkowników skarżących się na obtarcia palca wskazującego podczas umieszczania go nisko na języku spustowym.

Nowe odmiany będą pojawiały się kolejno w sprzedaży. Niektóre trafią na półki sklepowe zaraz po IWA. Na inne trzeba będzie zaczekać nawet do początku przyszłego roku. 

Pin It