Pin It

Na tegorocznych targach IWA 2017 Beretta przedstawiła swój nowy bezkurkowy pistolet. APX jest pełnowymiarowym pistoletem projektowanym z myślą o użytkowniku z kręgu służb mundurowych.

 
HISTORIA MODELU

Berettę APX zaprezentowano po raz pierwszy podczas wystawy IDEX w Abu Dhabi w 2015r. Pistolet brał udział w konkursie XM17 Modular Handgun System na nowy pistolet służbowy dla armii USA. Pomimo tego, że włoski bezkurkowiec plasował się w ścisłej czołówce zwyciężył ostatecznie SigSauer z lekko zmodyfikowanym modelem P320. Warto dodać, że znaczna część zgłoszonych do konkursu konstrukcji strzeleckich odpadła ze względu na niespełnienie warunku modułowości jako jednego z głównych założeń.

 

BUDOWA

Nowy pistolet włoskiego producenta może się podobać. Od pierwszego spojrzenia rzuca się w oczy jego zamek wraz  z charakterystycznymi poprzecznymi wypustami na całej jego długości. Pomimo niecodziennego wyglądu są one nadzwyczaj wygodne podczas wykonywania wszelkich czynności wymagających  manipulacji zamkiem, jak podczas przeładowania czy sprawdzania statusu broni.  Wskaźnik obecności naboju w komorze i zewnętrzny bezpiecznik skrzydełkowy dodawane są, jako opcja, na życzenie klienta. Istnieje także możliwość wyposażenia nowej Beretty w bezpiecznik uniemożliwiający oddanie strzału bez podpiętego magazynka. Na szczęście nie występuje on w standardzie.

Na zamku zamontowano metalowe przyrządy celownicze z systemem trzech białych kropek - jednej dużej na muszce i dwóch mniejszych na szczerbinie, co ma przyśpieszać zgrywanie przyrządów. Na uwagę zasługuje fakt, że w poziomie można regulować położenie zarówno szczerbiny jak i muszki. Kształt szczerbiny umożliwia awaryjne przeładowanie pistoletu o elementy ubioru lub wyposażenia.

W zamku znajduje się lufa wraz z prostopadłościenną komorą nabojową o długości 108mm oraz stalowa żerdź z podwójną sprężyną. Pistolet, podobnie jak większość współczesnych konstrukcji, działa w oparciu o krótki odrzut lufy  i ryglowany jest zmodyfikowanym systemem Browninga.

Mechanizm spustowy, tak jak w wypadku Glocka, można by określić jako lekki DA. Opór języka spustowego wynoszący w przybliżeniu 2,8kg wraz z jego drogą w okolicach 6mm i  resetem długości 3mm nie dziwią jeżeli mamy na uwadze militarny, z założenia, rodowód tego modelu. Język spustowy jest płaski i szeroki. Wewnątrz języka znajduje się bezpiecznik w postaci niewielkiej dźwigni. To rozwiązanie znane użytkownikom pistoletów Glock i kopiowane w zasadzie przez prawie wszystkich producentów w pistoletach z mechanizmem bijnikowym. Nadwymiarowy kabłąk ma umożliwić wygodne strzelanie w rękawiczkach taktycznych. Mocne podcięcie w miejscu w którym łączy się ze szkieletem zapewnia wygodne ułożenie rąk wysoko na chwycie pistoletowym.

Nowa Beretta, podobnie jak SigSauer P320, charakteryzuje się budową modułową. Mechanizm spustowy zamknięty w stalowym, numerowanym seryjnie, korpusie można w kilka sekund wydobyć i przełożyć do innego szkieletu. Włosi przemyśleli to rozwiązanie bardzo dobrze. Oś przewodu lufy jest położona nisko, co w teorii powinno zapewnić dobrą kontrolę broni w czasie strzelania.

Szkielet APX wykonano z polimeru wzmacnianego włóknem szklanym. Dostępny będzie w kilku kolorach. Standardowo już użytkownik ma do dyspozycji wymienne nakładki grzbietu chwytu pistoletowego w trzech rozmiarach. Faktura powierzchni rękojeści zapewnia w miarę dobrą przyczepność dłoni. Szkielet wyposażono w standardową szynę do montażu akcesoriów.

Pistolet posiada obustronną dźwignię zwalniacza zamka. Zastosowano za to jednostronny przycisk służący do zwalniania magazynka. Użytkownik może go wprawdzie przełożyć na drugą stronę, jednak przy wszechobecnej dzisiaj modzie na konstrukcje w pełni przyjazne dla strzelców prawo i leworęcznych i projektowaniu tego modelu z myślą o służbach takie rozwiązania trochę dziwią. Tym bardziej że pistolet zasilany jest z zaprojektowanych specjalnie dla tej konstrukcji stalowych magazynków niewymiennych z wcześniejszymi modelami.

Rozkładanie broni umożliwia znajdująca się w przedniej części szkieletu dźwignia. Aby rozłożyć APX?a należy docisnąć jej oś z prawej strony szkieletu, po czym przekręcić znajdujące się z lewej strony ramię o 90 stopni w dół. W wypadku napiętego mechanizmu spustowego trzeba przed rozebraniem pistoletu zwolnić iglicę. Można to zrobić, podobnie jak w pistoletach Glock, poprzez wciśnięcie języka spustowego. Konstruktorzy przewidzieli jednak także inną opcję. Z prawej strony szkieletu nad chwytem pistoletowym znajduje się ?fałszywy? pin. Aby móc rozebrać pistolet, bez oddawania strzału na sucho, trzeba odciągnąć zamek o około jeden centymetr wciskając jednocześnie wspomniany pin. Mechanizm spustowy zostanie rozłączony i można rozebrać pistolet bez konieczności ściągania języka spustowego. W celu złożenia pistoletu wystarczy wprowadzić zamek na prowadnice i odciągnąć do tyłu. Ruch zamka zmienia położenie dźwigni służącej do rozkładania pistoletu bez konieczności dodatkowej ingerencji ze strony strzelca.

Magazynki, w zależności od kalibru broni, mieszczą 17 sztuk amunicji 9x19mm lub 15 sztuk naboi .40SW. Wycięcie w dolnej części chwytu pistoletowego i szeroka stopka magazynka umożliwiają uchwycenie i awaryjne wyrwanie magazynka z gniazda w wypadku konieczności szybkiego usunięcia  zacięcia.

 

PODSUMOWANIE

Beretta APX może się podobać ze względu na swój niecodzienny wygląd. Pistolet dobrze leży w dłoniach.  Zachowanie nisko położonej osi lufy pomimo modułowej konstrukcji daje nadzieje na dobre zachowanie podczas strzelania.Trochę szkoda, że standard montażu przyrządów celowniczych nie jest zgodny z innymi modelami dostępnymi na rynku. W połowie kwietnia tego roku nowa Beretta ma się pojawić na półkach sklepów z bronią w USA. Chętni będą musieli wydać ok 550 USD. Nam pewnie przyjdzie zaczekać trochę dłużej.

Pin It