Pin It

Chorwackie pistolety HS zyskały ogromną popularność w USA po tym jak przedsiębiorstwo Springfield Armory wprowadziło je na amerykański rynek pod swoją marką. Pomimo tego u nas wciąż są jeszcze stosunkowo mało znane. Czy watro rozważyć zakup pistoletów właśnie tego producenta?

  
TROCHĘ HISTORII 

 Pierwszy chorwacki pistolet PHP - (Prvi Hrvatski Pistolj) powstał na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia podczas wojny domowej, w wyniku której nastąpił rozpad Jugosławii. Oglądając zdjęcia tej konstrukcji można wręcz ulec wrażeniu, że to tylko nieudany fotomontaż obrazów przedstawiających Walthera P38 oraz Berettę 92. Pistolet produkowany był w dwóch odmianach - z krótką i długą lufą i oznaczony był odpowiednio nazwą PHP MV-9, oraz PHP MV-17. 

W 1995r. producent - Chorwackie przedsiębiorstwo IM Metal - przedstawił swój nowy pistolet HS 95 (Hrvatski Samokres - 95). Oba pistolety to klasyczne konstrukcje z zewnętrznym kurkiem z mechanizmem spustowym podwójnego działania SA/DA.

HS 95, jako zdecydowanie bardziej udana konstrukcja przypominająca z wyglądu pistolety z pod znaku Sig Sauera (model 226), pozwolił producentowi na prowadzenie dalszych prac badawczych, które zaowocowały pojawieniem się  w roku 1998 pierwszego prototypu pistoletu HS 2000. Była to odpowiedź na coraz wyraźniejszy trend, kierujący światowych projektantów broni krótkiej w stronę bezkurkowych pistoletów z polimerowym szkieletem. 

 
HS 2000

 HS 2000 to pierwowzór popularnych dzisiaj na rynku serii HS oraz XDM. Pistolety te zyskały bardzo dużą popularność w USA. Stało się to za sprawą podpisania w 2001 umowy pomiędzy chorwackim producentem i amerykańskim przedsiębiorstwem Springfield Armory, które wprowadziło pod swoją marką pistolety HS na rynek amerykański. Pistolet przyjął się bardzo dobrze za wielką wodą, zdobywając liczne tytuły pistoletu roku, kolejno w latach 2003, 2006, 2009, oraz 2013. Najbardziej podstawowym modelem pistoletów HS wywodzącym się bezpośrednio od  modelu HS 2000 jest pistolet HS 9 Standard z lufą o długości 4 cali.

 

 HS-9

Jest to bezkurkowy pistolet z mechanizmem spustowym działającym w trybie SA pojedynczego działania. Zasilany jest dwurzędowym stalowym magazynkiem mieszczącym 16 sztuk amunicji 9mm Para. Z przodu oraz na końcu zamka znajdują się wyżłobienia mające za zadanie ułatwianie przeładowania pistoletu, czy też manualne sprawdzenie obecności naboju w komorze.

Broń wyposażono w obustronny przycisk zwalniania magazynka, a także bezpiecznik spustowy w postaci niewielkiej dźwigni wbudowanej w środek języka spustowego, podobnie jak ma to miejsce w pistolecie Glock. Dodatkowym zabezpieczeniem jest znajdujący się w tylnej części polimerowego szkieletu bezpiecznik chwytowy. Rozwiązanie to stosowane jest w pistoletach rodziny Colta 1911 i jego licznych późniejszych klonach. Z tyłu zamka znajduje się niewielki otwór, z którego wystaje pin będący wskaźnikiem napiętej iglicy.  Na górnej powierzchni zamka, tuż za oknem wyrzutowym łusek, widoczny jest wskaźnik obecności naboju w komorze. Kiedy broń jest załadowana, z zamka odstaje na ok. 1mm niewielka prostokątna dźwignia.

Pistolet posiada urządzenie oporo-powrotne w postaci dwóch sprężyn na stalowej żerdzi. Jeden jego koniec wystaje nieco z przodu, poza obrys zamka pistoletu. Zgodnie z opisem patentu, ma to umożliwić oddanie strzału nawet w wypadku przyłożenia pistoletu bezpośrednio do jakiegoś obiektu, albowiem konstrukcję wyposażono w bezpiecznik wewnętrzny uniemożliwiający oddanie strzału w wypadku kiedy komora nabojowa nie jest w pełni zamknięta. Do ergonomii w zasadzie nie można się przyczepić, jednak pod tym względem znacznie więcej oferują pistolety serii XDM.

 

XDM

Seria modeli XDM to już zdecydowanie krok w kierunku spełnienia wymagań współczesnego rynku.

Modele XDM zdobyły ogromną popularność na rynku amerykańskim gdzie są sprzedawane pod marką Springfield Armory. Pistolety te oferowane są w trzech kalibrach ? 9mm, 10mm oraz 11,43mm, czy jak kto woli zasilanych popularnymi nabojami 9mm Para, .40S&W, oraz .45ACP. Oprócz zróżnicowania pod względem kalibru, potencjalny nabywca ma możliwość wyboru spośród kilku kolorów  zamka i szkieletu. Poszczególne modele serii XDM mają lufy długości 3.8 , 4.5, oraz 5.2 cali. Wersja z lufą 3.8 cala dostępna jest ze szkieletem z pełnowymiarowym chwytem pistoletowym lub skróconym (typu compact). Szkielety posiadają wymienne nakładki grzbietu w trzech rozmiarach umożliwiające dopasowanie do rozmiaru dłoni i długości palców strzelca.

Podstawową wersją jest model z lufą długości 3.8 cala. Sam pistolet waży 670g, czyli mniej więcej tyle samo co ?bezkurkowce? konkurencji. Zasilany jest za to dwurzędowym magazynkiem o metalowej konstrukcji i pojemności aż 19 sztuk amunicji 9mm Para. Wersja Compact sprzedawana jest z jednym pełnowymiarowym magazynkiem i jednym magazynkiem dopasowanym do długości chwytu, o pojemności 13 sztuk amunicji 9mm Para. Pełnowymiarowy, 19-sto nabojowy magazynek, kupujący otrzymuje wraz z polimerowymi nakładkami w trzech rozmiarach przedłużającymi chwyt do pełnego rozmiaru. To rozwiązanie zdecydowanie przypadło mi do gustu. Użytkownik może bowiem przenosić w ukryciu pistolet z kompaktowym szkieletem, a kiedy zajdzie potrzeba ma dostępne pod ręką magazynki o dużej pojemności i pełnowymiarowy chwyt pistoletowy. Same nakładki można dokupić, podobnie jak zapasowe magazynki. Dzięki temu rozwiązaniu możliwości użytkowania kompaktowego pistoletu nabierają nowego wymiaru. Wersja z pełnowymiarowym chwytem jest dostępna w wielu konfiguracjach kolorystycznych ?  ze stalowym lub czarnym zamkiem i czarnym, zielono-oliwkowym lub brązowym szkieletem.

Przyszli użytkownicy wersji kompaktowej mają do  wyboru jedynie czarny lub stalowy zamek z czarnym szkieletem, co jest zrozumiałe, bo ten model jest z założenia przewidziany do przenoszenia w ukryciu, więc nawet stalowy zamek jest w zasadzie zbyteczny, ale jeżeli ktoś ma taki kaprys to może taką wersję wybrać. Wersje z lufą 4.5 i 5.25 cala posiadają szkielet tej samej długości co pistolet z 3.8-calową lufą. Nadaje to tym pistoletom charakterystyczny wygląd. Podobnie jak uprzednio ? są one dostępne w szerokim zakresie wariantów kolorystycznych. Podstawowe modele wyposażone są w przyrządy celownicze z systemem trzech białych punktów. Model XDM z lufą o długości 5.25 cala wyposażono fabrycznie w światłowodową muszkę i w pełni regulowaną szczerbinę. Zastosowanie szkieletu o jednym rozmiarze ułatwiło z pewnością proces produkcyjny, jednak w wypadku tak długiego zamka i jego pełnej budowy w przedniej części, w celu ochrony sprężyny powrotnej, wymusiło zastosowanie fabrycznego portingu zamka w górnej części tuż za muszką, dla zachowania masy samego zamka na rozsądnym poziomie.

Jeżeli komuś mało to pozostają także modele w kalibrach innych niż 9mm. Obecnie na polskim rynku można także zakupić te pistolety w wersji przystosowanej do zasilania nabojem .45ACP, czyli kalibru 11,43mm. Chociaż jest to raczej ulubiony kaliber strzelców zza oceanu to należało by wspomnieć, że pojemność pełnowymiarowego magazynka w takiej konfiguracji to 13 sztuk amunicji .45ACP. Wersja compact mieści ich 9, ale oczywiście podobnie jak w wypadku swojego odpowiednika w kalibrze 9mm może być zasilana pełnowymiarowymi magazynkami z nakładkami przedłużającymi rękojeść chwytu pistoletowego.

 
 JAK STRZELAJĄ PISTOLETY HS?

Całkiem poprawnie. Wiem, że może nie takiej odpowiedzi oczekują czytający ten artykuł fani marki, jednak ten pistolet niczym nie zaskakuje na tle konkurencji. Z drugiej strony można to odbierać jako zaletę, bo przyczepić się też nie ma do czego. Mechanizm spustowy działa poprawnie i przewidywalnie bez niemiłych niespodzianek. Reset jest w miarę dobrze wyczuwalny. Opór języka spustowego i droga w normie. Zaskakuje to, że pierwotna obawa przed bezpiecznikiem chwytowym jest w niczym nieuzasadniona. Naprawdę trzeba strasznie nienaturalnie złapać chwyt pistoletowy, by dźwignia bezpiecznika uniemożliwiła oddanie strzału.

Chcąc czy też nie, wszystkie współczesne pistolety bezkurkowe przyrównuje się do pistoletów GLOCK. Jak tutaj wypadają chorwaccy konkurenci? Moim zdaniem mają czytelniejsze fabryczne przyrządy celownicze umożliwiające  bardziej intuicyjne i dokładne zgranie ich obrazu.  Na korzyść pistoletów HS należy także zaliczyć wygodną dźwignię do częściowego rozkładania. Pewnie niejednego użytkownika  w pewnym momencie zirytowała metoda rozkładania Glocka. Wyżłobienia w przedniej części zamka ułatwiają manualne sprawdzenie obecności naboju w komorze, ale jest także czytelny wskaźnik. Wskaźniki napiętej iglicy zawsze traktowałem jako zbyteczny, ale skoro taki jest, to niech będzie. Obustronny przycisk zwalniania magazynka to zdecydowanie duży plus na korzyść pistoletów HS. Zwalnianie kciukiem ręki strzelającej nie przysparza problemów, natomiast strzelcy pracujący na co dzień na systemach skrzydełkowych H&K czy Walthera łatwo przestawią się pracując tak, jak przywykli, czyli palcem wskazującym lub środkowym ręki strzelającej.

Odrzut jest umiarkowany. Doświadczony strzelec szybko nauczy się ?prowadzić? pełnowymiarowego HS-a podczas dynamicznego strzelania, jednak mnie najbardziej przypadł do gustu XDM-9 Compact 3.8 z racji poręczności, umiarkowanego odrzutu i, o czym wspominałem już wcześniej, możliwości wymiennego zasilania z pełnowymiarowych magazynków o dużej pojemności w konfiguracji z pełnym chwytem pistoletowym.

 

AKCESORIA 

Z racji dużej popularności tych pistoletów w USA nie ma obecnie problemu z zakupem  kabury dowolnego typu. Dedykowane ?kydexy?, i nie tylko, oferuje wielu markowych producentów, no może z wyjątkiem tych dla typowo sportowego modelu z lufą długości 5.25 cala. Nie brakuje także innych akcesoriów ? od przyrządów celowniczych zaczynając, na częściach tuningowych kończąc. Te ostatnie w szerokiej gamie oferuje HS-produkt. Powiększone przyciski dźwigni zwalniacza magazynka, wewnętrzne sprężyny, czy nawet żerdzie sprężyny o większej masie (model 4.5) redukujące odczuwalny podrzut to tylko przykłady. Miałem okazję strzelać z modelu wyposażonego w ciężką żerdź wykonaną z wolframu, zmodyfikowany mechanizm spustowy z płaskim językiem, powiększonym przyciskiem dźwigni zwalniania magazynka, itd.. Chociaż ilość i różnorodność części tuningowych na pewno nie dorównuje tym dedykowanym do pistoletów Glock, to zdecydowanie można poskładać przyjemnie strzelającą maszynę.  

Komu więc można polecić pistolety HS? Wszystkim, którzy szukają niezawodnego pistoletu bezkurkowego z pojemnym magazynkiem w przyzwoitej cenie.

 

Na koniec chciałbym podziękować dystrybutorowi pistoletów HS na polski rynek ? firmie Buos z Warszawy, za udostępnienie pistoletów do testów.

Pin It